Connect with us

ACTUALITATE

Mai multe grupări de criminalitate organizată, destructurate de polițiști în doar două săptămâni

Publicat

Pe parcursul ultimelor două săptămâni, Poliţia Română și D.I.I.C.O.T. au efectuat 74 de percheziții pentru destructurarea unor grupări de criminalitate organizată. Au fost indisponibilizate droguri, bani (în lei și în valută), echipamente IT, țigări de contrabandă, autoturisme și bijuterii.

Astfel, în perioada 17 – 30 mai a.c., polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate au acționat pentru destructurarea grupurilor infracționale specializate în trafic de persoane, criminalitate informatică, trafic și consum ilicit de droguri și spălare de bani.

Pentru probarea activității infracționale a 80 de persoane, polițiștii și procurorii au organizat 43 de acțiuni operative. 37 de persoane au fost reținute sau arestate și alte două persoane au fost plasate sub control judiciar.

În urma acțiunilor, au fost indisponibilizate aproape 1,4 kilograme de canabis, peste un kilogram de amfetamină, 2.110 comprimate de MDMA, 171 de grame de cocaină, heroină, ketamină, ecstasy, muguri și plante de canabis, substanțe psihoactive și comprimate.

Au fost ridicate 5 cântare electronice, 7 grindere și un plic, folosite în activitatea de trafic de droguri.

De asemenea, polițiștii au ridicat bani (aproape 410.000 de lei, peste 71.000 de lire sterline, 32.700 de euro și 11.000 de dolari), 200 de grame de bijuterii și echipamente: 3 laptopuri, 4 tablete, peste 50 de telefoane mobile și 18 cartele SIM, 30 de medii de stocare,  6 harduri externe și o unitate centrală.

Au mai fost indisponibilizate 13 autoturisme, o armă de foc și o armă albă, precum și aproape 2.500 de pachete de țigări de contrabandă.

În activităţile desfăşurate de poliţiştii specializaţi în combaterea criminalităţii organizate, sub coordonarea D.I.I.C.O.T., au fost angrenaţi şi poliţişti ai inspectoratelor de poliţie judeţene şi jandarmi.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

O casă din Dumeni s-a aprins, seara trecută. Cauza este des întâlnită. Pompierii fac din nou apel

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din localitatea Dumeni a fost în pericol, seara trecută, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

Pompierii militari de la Detașamentul Dorohoi au intervenit rapid și au stins flăcările înainte ca acestea să se extindă.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind coș de fum necurățat de funingine.

Vă reamintim faptul că în sezonul rece multe dintre incendii se produc din cauza…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Satul cu cei mai mulți copii din România, exemplu de solidaritate: Târg de Crăciun la Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu

Publicat

satul cu cei mai mulți copii din românia, exemplu de

Publicitate

În satul Tudor Vladimirescu, din comuna Albești – cunoscut drept satul cu cei mai mulți copii din România – spiritul Crăciunului a prins viață prin ochii, vocile și inimile elevilor de la Școala Gimnazială Nr. 2. Pe 15 decembrie 2025, școala a fost gazda Târgului caritabil de Crăciun, ajuns la cea de-a treia ediție, o activitate care a devenit deja o tradiție a comunității.

Cuprinși de emoția sărbătorilor de iarnă, elevii claselor a VII-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Senatorul Cătălin Silegeanu: „Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicat

senatorul cătălin silegeanu: „astăzi s a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicitate

Respingerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului, într-o perioadă marcată de presiuni economice și sociale intense pentru populație și mediul de afaceri, echivalează cu acceptarea „falimentării României”, afirmă senatorul Cătălin Silegeanu după votul din Parlament.

„Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea atunci când este pusă în fața propriilor eșecuri. Dintr-un Guvern care a împins România spre taxe mai mari, datorii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

236 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

peste 350 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista

Publicitate

Doar 236 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. C. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN. LOC. BOTOSANI,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe