ACTUALITATE
Ministrul ungar de externe îndeamnă la sancţionarea celor ”cu adevărat responsabili” de incidentul din Valea Uzului

Ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, a apreciat joi la Budapesta că România ar trebui să-i pedepsească pe cei care se fac „cu adevărat responsabili” de incidentul violent de săptămâna trecută de la cimitirul militar Valea Uzului, şi nu pe participanţii la o comemorare paşnică, relatează MTI.
Citește și Preşedintele Ungariei despre incidentul de la Valea Uzului: ”Este blasfemiator, ilegal şi imoral”
Ungaria se aşteaptă ca România să facă o analiză corectă a celor întâmplate joia trecută la Valea Uzului, a menţionat şeful diplomaţiei ungare, în cadrul unei conferinţe de presă consacrate altui subiect.
Citește și Polițiștii din cadrul IPJ Bacău au deschis dosar penal după incidentele de la Cimitirul Eroilor din Valea Uzului
Potrivit lui Szijjarto, înregistrările video arată în mod clar cum „o mulţime agitată îi atacă pe maghiarii care luau parte la comemorarea paşnică şi vandalizează cimitirul”.
Este inacceptabil că autorităţile române au sancţionat victimele şi nu pe autorii violenţelor, a adăugat ministrul ungar. AGERPRES
ACTUALITATE
FOTO: „Diferiți, dar egali”: Mobilitate de învățare pentru profesori la Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Prezidențiale2025: Nicușor Dan spune că ar putea depune jurământul în fața Parlamentului lunea viitoare

Citește mai mult pe Botosani24.ro