Connect with us

ACTUALITATE

Moderna a cerut Statelor Unite să autorizeze a doua doză de rapel împotriva COVID-19

Publicat

Moderna a anunţat joi că a cerut Administraţiei pentru Alimente şi Medicamente din SUA (FDA) să autorizeze o a patra doză de vaccin anti-COVID-19 pentru toţi adulţii, relatează AFP.

Solicitarea depusă se referă la „adulţii cu vârsta de 18 ani şi peste care au primit o primă doză de rapel”, a declarat compania farmaceutică într-un comunicat.

Anunţul survine la câteva zile după cel al Pfizer şi BioNTech, care au declarat marţi că au solicitat o autorizaţie pentru o a doua doză de rapel, însă numai pentru persoanele cu vârsta de 65 de ani şi peste.

Moderna a ales să includă toţi adulţii cu vârsta de peste 18 ani pentru a „oferi flexibilitate” autorităţilor sanitare pentru a determina „utilizarea adecvată” a acestei doze, de exemplu în cazul vârstnicilor sau a celor cu comorbidităţi, a spus compania.

Firma a precizat că şi-a bazat solicitarea pe „date publicate recent în Statele Unite şi Israel după apariţia Omicron”.

Israelul a fost prima ţară care a lansat o nouă campanie de vaccinare – o a patra doză de vaccin anti-COVID de la Pfizer a fost administrată de la începutul lunii ianuarie persoanelor peste 60 de ani şi apoi, de la sfârşitul lunii ianuarie, celor peste 18 ani aflaţi în situaţie de risc.

De atunci, şi alte ţări i-au urmat exemplul. O a doua doză de rapel este recomandată, de exemplu, în Chile, Suedia şi Spania.

Însă, potrivit unui studiu israelian publicat miercuri de New England Journal of Medicine, cea de-a patra doză de vaccin cu serurile actuale pe bază de ARN mesager poate avea doar un „beneficiu marginal” împotriva infecţiilor cu COVID-19 la adulţii tineri sănătoşi. Cu toate acestea, autorii studiului afirmă că rezultatele ar trebui luate în considerare cu precauţie, având în vedere numărul mic de participanţi la studiu. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

ITM Botoșani: Noutăți pentru angajatori de la Revisal la REGES-Online și regimul muncii străinilor

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Botoșani, în colaborare cu Inspectoratul General pentru Imigrări – Serviciul pentru Imigrări al Județului Botoșani, a organizat în data de 10 octombrie 2025, de la ora 11.00, la sediul ITM Botoșani, o întâlnire de lucru cu angajatorii din județ.

Evenimentul a avut ca scop informarea și sprijinirea mediului de afaceri în aplicarea corectă a prevederilor legale referitoare la:

încadrarea în muncă și detașarea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pregătiți hainele groase! Frig, ploi și ninsori la munte până la sfârșitul lunii

Publicat

pregătiți hainele groase! frig, ploi și ninsori la munte până

Publicitate

Vremea până la finalul lunii octombrie: se răcește săptămâna aceasta, în toată țara. Temperaturile scad și vor fi perioade cu ploi, iar la munte lapoviță și ninsori. Vor fi condiții de formare a brumei, noaptea și dimineața.

Va fi frig în perioada 14-16 octombrie, respectiv 19-20 octombrie. Temperaturi mai scăzute vor fi și în 26 octombrie.

Va ploua săptămâna aceasta în sud (15-18 și 20 octombrie), în Transilvania și Moldova (în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rămas bun, plutonier adjutant (r) Borhan Ionuț, un om al legii care și-a dedicat viața servirii comunității

Publicat

rămas bun, plutonier adjutant (r) borhan ionuț, un om al

Publicitate

Comunitatea oamenilor legii din Botoșani este mai săracă astăzi. În această dimineață, colegii, familia și prietenii și-au luat rămas bun de la plutonierul adjutant (în rezervă) Borhan Ionuț, care s-a stins din viață la vârsta de 52 de ani.

Cu o carieră de aproape 26 de ani în slujba ordinii și siguranței publice, Ionuț Borhan a activat în cadrul structurilor de ordine publică și pază și protecție instituțională, fiind recunoscut…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Evenimente liturgice legate de Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou – în perioada 19-29 octombrie

Publicat

evenimente liturgice legate de sărbătoarea sfântului cuvios dimitrie cel nou

Publicitate

Evenimentele liturgice prilejuite de Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor (27 octombrie) se vor desfășura în perioada 19-29 octombrie, iar pelerinii se vor putea închina și la racla cu moaștele Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Neamț – Noul Hozevit.

Potrivit unui comunicat transmis luni AGERPRES, evenimentele, organizate de Patriarhia Română și Arhiepiscopia Bucureștilor, se vor desfășura după următorul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe