Connect with us

EVENIMENT

Nouă școli, creșe și grădinițe din Ilfov au fost dotate cu panouri fotovoltaice

Publicat

panouri fotovoltaice ilfov sursa primaria1

Nouă instituţii de învăţământ din sectorul 6 au fost dotate cu panouri fotovoltaice. Potrivit reprezentanţilor autorităţii locale, valoarea facturilor la energie electrică se va reduce cu 20% în lunile de iarnă.

Primăria Ilfov a postat pe pagina de Facebook, că, de la jumătatea lunii decembrie, la Creşa „Pinocchio” au fost montate 74 de panouri fotovoltaice care produc 30 kilowaţi/oră. Astfel, în comparaţie cu lunile anterioare, a scăzut cu 20% consumul din sistemul centralizat de energie electrică.

panouri fotovoltaice ilfov sursa primaria4

Reprezentanţii Primăriei Sectorului 6 au precizat că în lunile călduroase se va face o economie şi mai mare.

Investi’ia a fost de 145.384,68 de lei.

Potrivit surselor citate, în perioada următoare, pe alte clădiri administrate de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 vor fi montate alte 35 de panouri.

panouri fotovoltaice ilfov sursa primaria2

Creşa „Harap-Alb” are, de asemenea, surse de energie regenerabilă şi, în curând, întregul sistem va fi updatat. Alte clădiri unde autoritatea locală a montat panouri fotovoltaice sunt: Grădiniţa nr. 274 – corpul nou de clădire ridicat de la zero, after school-ul de la Şcoala nr. 117, construit din temelii şi recepţionat, Şcoala nr. 59, Şcoala nr. 197, Şcoala „Adrian Păunescu”, Şcoala „Sfinţii Constantin şi Elena” şi Şcoala „Sfântul Andrei”, au informat reprezentanţii autorităţii locale.

panouri fotovoltaice ilfov sursa primaria ilfov

panouri fotovoltaice ilfov sursa primaria ilfov

Potrivit Primăriei Ilfov, alte 15 unităţi de învăţământ vor fi dotate cu panouri fotovoltaice, dintre care două sunt construite de la zero, iar restul se află într-un proces de reabilitare.

Agerpres

Sursa foto: Primăria Sectorului 6/Facebook.com

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

“Rabla” revine în septembrie cu o finanțare de 200 de milioane de lei. Voucherele vor fi mai mici

Publicat

rabla bun e1696582994706.jpg






Programul „Rabla” va fi relansat în luna septembrie, cu un buget de 200 milioane lei și reguli noi, potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Ghidul de finanțare actualizat va fi lansat în consultare publică până la finalul acestei săptămâni.

“Rabla” revine cu vouchere mai mici

Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență care permite continuarea programului, cu accent pe reducerea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula. Activitatea se poate prelungi până la 70 de ani, dar fără pensie. OUG în dezbatere

Publicat

o companie maghiară vrea să deschidă o mină de sare

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula: Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul, iar măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor. Un proiect de lege prevede că angajații cu decizie de pensionare își pot prelungi activitatea până la vârsta de 70 de ani.

Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul în orice instituție publică sau companie/regie de stat, transmite Antena 3 CNN.

Astfel, nu va încasa pensie în același timp cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pachetul 2 de măsuri ar putea fi adoptat săptămâna următoare prin asumarea răspunderii. Ce conține

Publicat

impozite mai mari pe proprietate și concedieri în administrația publică.

Cel de-al doilea pachet de măsuri care va conține reforma companiilor de stat, a administrației publice, a pensiilor magistraților, dar și introducerea unor noi taxe, ar putea fi adoptat săptămâna viitoare de Guvern. PNL a votat în unanimitate să susţină acest Pachet 2 de măsuri, prin asumarea Guvernului.

„Undeva săptămâna viitoare, nu pot să vă spun o zi foarte clară, dar probabil marţi, miercuri, joi este foarte probabil ca premierul să vină şi să susţină acest…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Alexandru Nazare, în război cu firmele inactive: „Stau sub radar și desfășoară acțiuni de evaziune și fraudă”

Publicat

alexandru nazare finante.jpg






Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțatun set de măsuri pentru combaterea evaziunii fiscale, vizând cele peste 460.000 de firme inactive din România, din care 120.000 au datorii de peste 3,5 miliarde de lei.

Acestea vor face parte din pachetul 2 de măsuri pe care Guvernul vrea să le adopte cât mai curând posibil.

Firmele trebuie să își declare activitatea sau vor fi radiate

„E momentul să…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe