EVENIMENT
ONU face apel la donații pentru ajutorarea milioanelor de strămutaţi să facă faţă iernii, mai ales în Ucraina
ONU a lansat vineri, 11 noiembrie 2022, un apel la donaţii pentru ca persoanele strămutate din cauza conflictelor în Ucraina, Afganistan şi Orientul Mijlociu să facă faţă iernii şi „dificultăţilor extreme” de a se încălzi, transmite AFP.
„Numeroase familii strămutate nu vor avea altă posibilitate decât să aleagă între a se hrăni şi a se încălzi, în vreme ce au dificultăţi în a-şi încălzi adăposturile, a-şi procura haine călduroase şi a-şi găti mese calde”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Înaltului Comisariat pentru Refugiaţi (UNHCR), Olga Sarrado, în faţa jurnaliştilor la Geneva.
UNHCR este îngrijorat în mod deosebit pentru milioanele de ucraineni care au fost nevoiţi să-şi părăsească locuinţele după invazia declanşată de Rusia în februarie şi bombardarea de centrale electrice.
ONU face apel la donații pentru ajutorarea milioanelor de strămutaţi să facă faţă iernii, mai ales în Ucraina. UNHCR a lansat un program de reabilitare de locuinţe în Ucraina
Mulţi locuiesc în adăposturi, „în case avariate sau în clădiri prost adaptate pentru a-i proteja de frigul glacial, cu pene de energie, de încălzire şi de aprovizionare cu apă”, a detaliat purtătoarea de cuvânt.
UNHCR a lansat un program de reabilitare de locuinţe în Ucraina, astfel încât să permită unui milion de persoane strămutate în interiorul ţării să aibă acces la „o locuinţă sigură, călduroasă şi demnă în lunile friguroase”, însă programul are nevoie urgentă de fonduri suplimentare odată cu apropierea iernii.
În Afganistan, de asemenea, numeroase familii strămutate se vor găsi expuse temperaturilor hibernale de sub zero grade.
Peste 3 milioane de sirieni şi de irakieni strămutaţi vor avea, la rândul lor, nevoie 'de o asistenţă esenţială pentru a face faţă iernii', care 'va fi a 12-a iarnă consecutivă de strămutare pentru mulţi' dintre ei, a mai arătat reprezentanta UNHCR.
Situaţia este deosebit de gravă în Liban, aflat în plină criză economică, unde nouă refugiaţi sirieni din zece trăiesc deja în sărăcie extremă, a mai atras atenţia Înaltul Comisariat. Agerpres
EVENIMENT
Horoscop 14 ianuarie 2026: Zodia norocoasă, la mijlocul săptămânii. Ziua deciziilor importante
Horoscop 14 ianuarie 2026: Mijlocul săptămânii aduce o energie specială în zodiac, marcată de influențe planetare care favorizează comunicarea clară și luarea deciziilor importante.
Este o zi în care intuiția și rațiunea se îmbină armonios, oferindu-ne oportunitatea de a face pași concreți spre obiectivele noastre.
Indiferent de zodia sub care te-ai născut, această zi îți oferă șansa de a-ți reconecta cu propriile aspirații și de a consolida relațiile cu cei din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
14 ianuarie: Sfântul Vasile cel Mare pe stil vechi, sărbătoare în calendarul creștin-ortodox
14 ianuarie: Sfântul Vasile cel Mare pe stil vechi, este sărbătoare în calendarul creștin-ortodox. Ziua de 14 ianuarie dată corespunde datei de 1 ianuarie din calendarul pe stil nou.
Această prăznuire ocupă un loc deosebit în viața spirituală a credincioșilor, fiind legată atât de personalitatea unuia dintre cei mai mari Părinți ai Bisericii, cât și de începutul anului bisericesc civil.
Calendarul de stil vechi folosit de unele Biserici Ortodoxe se bazează pe calendarul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
O tamponare între două mașini a avut loc marți la capătul străzii Oașului, la intersecția cu strada Valea Chintăului.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, incidentul nu s-a soldat cu victime.
Deși nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, una dintre mașini a fost grav avariată, iar imaginile de la fața locului arată un vehicul serios șifonat.
ISU Cluj a intervenit...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decembrie, luna odihnei plătite. Președintele CJ Cluj, Alin Tișe, mesaj dur către bugetari
România a încheiat anul trecut într-o aparentă „hibernare administrativă”, iar președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a comentat ironic fenomenul într-un pamflet publicat recent.
Acesta descrie ultima lună a anului drept un „experiment național” în care statul ia vacanță, lăsând impresia că viața administrativă poate supraviețui și fără ședințe și hârtii.
„Nu a nins...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
