EVENIMENT
Operațiune de evacuare a civililor din Mariupol. ”Trebuie făcut totul pentru a scoate oamenii din acel iad”
O a treia operațiune de evacuare a civililor din Mariupol urmează să aibă loc vineri, potrivit ONU, în timp ce au fost raportate noi lupte pentru controlul oțelăriei unde rezistă ultimii apărători ucraineni, scrie BBC.
De asemenea, se crede că aproximativ 200 de civili se ascund în buncărele din uzină.
Șeful ONU, Antonio Guterres, a declarat că trebuie făcut totul pentru "a scoate oamenii din acel iad".
Citește și ”Mariupol – un oraș al fantomelor”. Consilier local: Cel puțin 22.000 de locuitori au fost uciși în război
Vladimir Putin, președintele Rusiei, a declarat că forțele sale sunt pregătite să le ofere civililor o trecere sigură, dar luptătorii trebuie să se predea.
Președintele rus a declarat deja victoria la Mariupol, ordonând forțelor sale să sigileze vastul sit industrial - care a fost proiectat în timpul Războiului Rece pentru a servi drept buncăr nuclear și are o rețea de tuneluri adânc sub pământ - în loc să încerce să preia controlul asupra lui.
Operațiune de evacuare a civililor din Mariupol. Atacurile rușilor continuă
Forțele ucrainene rămase în interiorul oțelăriei - luptători din regimentul Azov, unii pușcași marini, polițiști de frontieră și poliție - spun că atacurile rusești continuă.
În discursul său de peste noapte, președintele ucrainean Zelenski a declarat, de asemenea, că bombardamentele rusești și încercările de a prelua controlul asupra oțelăriei continuă.
"Imaginați-vă acest iad. Și mai sunt și copii! Mai mult de două luni de bombardamente constante, moarte în permanență în apropiere", a spus el.
Regimentul Azov a publicat imagini filmate cu drona care arată explozii la oțelărie, dar data filmării nu a putut fi verificată. Anterior, joi, Sviatoslav Palamar, un comandant al regimentului Azov, a declarat că apărătorii ucraineni duc "lupte dificile și sângeroase" cu trupele ruse care au reușit să pătrundă într-o parte a complexului.
Operațiune de evacuare a civililor din Mariupol. Rușii insistă că a fost deschis un coridor umanitar
Dar Kremlinul a negat că forțele sale ar fi încercat să ia cu asalt uzina și a insistat că un coridor umanitar a fost deschis ca parte a unui armistițiu de trei zile care a început joi.
Guterres a declarat că o a treia operațiune de evacuare a civililor din oraș este în curs de desfășurare și va ajunge în oraș vineri. Vicepremierul ucrainean Iryna Vereshchuk a declarat pe rețelele de socializare că acest lucru se va întâmpla în jurul prânzului.
Duminică, un prim grup de civili a fost evacuat din uzină. Imaginile au arătat în principal femei și copii care erau ajutați să treacă peste mormane de moloz și urcându-se într-un autobuz fără geamuri.
(sursa: Mediafax)
Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News
EVENIMENT
Masa de Revelion plină cu aperitive, mancare tradițională și fripturi vine la pachet cu peste 230 de E-uri, aditivi alimentari
Masa de Revelion plină de aperitive, fripturi și alte bucate alese vine la pachet și cu aditivi alimentari, adică E-uri. La o simplă întrebare, cu idei pentru masa de Revelion, răspunsul vine la pachet cu mai mulți aditivi alimentari.
Mai pe scurt, o masă completă cu aperitive de Revelion, fel principal, dar și desert poate conține până la 231 de E-uri (aditivi alimentari), 50,25 grame de sare și 260,35 grame de zahăr.
Cu toate acestea, puțini dintre noi ne gândim la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A mers beat în casa părinților săi și a fost condamnat. Motivul pentru care un bărbat din Alba Iulia a ajuns în fața instanței
Un bărbat din Alba Iulia care nu a respectat un ordin de protecție a fost condamnat de magistrații judecătoriei din oraș. Mai exact, în data de 24 decembrie 2025, judecătorii l-au condamnat pe acesta.
Faptele pentru care bărbatul se face vinovat au fost detaliate de magistrați, în motivarea instanței.
Potrivit documentului emis de judecători, bărbatul avea un ordin de protecție emis pe numele său, în data de 7 februarie 2025. Mai exact magistrații i-au interzis să se apropie...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Prestigioasa publicaţie Financial Intelligence a citat publicaţia Cluj24, dintr-un interviu cu profesorul Vasile Puşcaş, în podcastul “Contraste”, realizat de Florin Danciu.
România, singura ţară fără plan de schimbare
“Profesorul Vasile Pușcaș: România a fost singura țară care nu avea niciun plan de schimbare după 1989 și, din păcate, această lipsă de viziune strategică se regăsește și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Calendar Ortodox IANUARIE 2026: Toate sărbătorile cu cruce roșie și neagră din luna lui Gerar. Zilele de post și marile praznice
Ianuarie 2026 deschide anul bisericesc cu unele dintre cele mai importante sărbători ale calendarului ortodox: Anul Nou cu Sfântul Vasile cel Mare, Boboteaza și prăznuirea Sfinților Trei Ierarhi. Luna aduce atât zile de post, cât și mari praznice, iar duminicile sunt marcate de teme biblice esențiale, legate de Botezul Domnului și începutul propovăduirii lui Hristos.
Luna ianuarie denumită și Gerar este marcată de sărbători importante, majoritatea cu semnificație profundă în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
