Connect with us

EVENIMENT

Papa Francisc, blocat timp de 25 de minute într-un ascensor, salvat de pompierii de la Vatican

Publicat

papa

Papa Francisc a ajuns cu întârziere la slujba săptămânală pe care o oficiază în piaţa Sfântul Petru din Roma în fiecare duminică, întrucât a rămas blocat timp de 25 de minute într-un ascensor din Vatican, din care a fost salvat în cele din urmă de echipele locale de pompieri, informează Reuters şi AFP.

„Trebuie să vă cer iertare”, a declarat, zâmbind, suveranul pontif înainte de a oficia acea slujbă, care a început cu o întârziere de aproximativ 10 minute.

Apoi, papa Francisc a explicat pelerinilor prezenţi în piaţă că în clădirile de la Vatican s-a produs o pană de electricitate şi că el a rămas blocat într-un ascensor, din care a fost salvat de echipele locale de pompieri.

„O rundă de aplauze pentru brigada de pompieri, vă rog!”, a adăugat liderul de la Vatican, adresându-se credincioşilor prezenţi în piaţa Sfântul Petru.

Tot duminică, papa Francisc a anunţat că va ridica 13 prelaţi romano-catolici la rangul de cardinal, luna viitoare, inclusiv 10 „cardinali-electori” cu vârste sub 80 de ani, care vor fi eligibili să voteze în conclavul ce va fi organizat pentru alegerea succesorului său.

Suveranul pontif a făcut acest anunţ surpriză în timpul slujbei sale duminicale. Viitorii cardinali provin din mai multe ţări, inclusiv din Indonezia, Cuba, Luxemburg, Maroc şi Republica Democrată Congo.

Ceremonia lor de învestire, cunoscută sub numele de „consistoriu”, va avea loc pe 5 octombrie, a precizat papa Francisc. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Actorul clujean Ionuț Caras, la „Clujăreală”: Artistul este un MUȘCHI viu al societății

Publicat

caras 1.jpg






Din dulcele târg al Ieșilor s-a transhumat în urbea incipientă, pe atunci, a numărului de stele. Lemnul scenei Naționalului clujean îi păstrează urmele pașilor și reverberează la tonul vocii lui. Unii zic c-ar fi „peștișorul de aur” al Teatrului Național din Cluj-Napoca dar el se mulțumește a fi Caras, Ionuț Caras, actor și regizor, invitatul lui Marius Aciu la podcastul „Clujăreala”.

Există…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Studenții din Cluj, în stradă pentru burse. Au împodobit un „brad al protestului” pentru Daniel David

Publicat

captura ecran 462.jpg






Studenții din Cluj-Napoca ies din nou în stradă luni, la doar patru zile după ultimul protest, pentru a cere revenirea la sistemul de burse tăiat la începutul anului școlar, atât pentru studenți, cât și pentru elevi. În jur de 50 de studenți s-au mobilizat, din nou, cerând demisia ministrului Educației, Daniel David, și asumarea politică a efectelor produse de măsurile de austeritate.

Protestul de luni a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, respinsă în Parlament. Doar 139 de voturi „pentru”

Publicat

guvernul bolojan.jpg






Moțiunea de cenzură inițiată de opoziție împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan a fost respinsă luni de Parlament, după ce a obținut doar 139 de voturi favorabile, mult sub pragul constituțional de 232 necesare pentru demiterea Executivului.

Parlamentarii coaliției de guvernare au absentat de la vot, confirmând soliditatea majorității PSD–PNL–USR–UDMR, conform MediaFax.

Votul din Parlament:…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Botoxul, utilizat cu succes în tratamentul AVC. Administrarea toxinei este gratuită pentru recuperarea medicală a pacienților

Publicat

botoxul, utilizat cu succes în tratamentul avc. administrarea toxinei este

Pentru cei mai mulți oameni, toxina botulinică, cunoscută popular ca „botox”, este asociată cu ștergerea ridurilor sau procedurile cosmetice. În realitate, pentru mii de pacienți cu afecțiuni neurologice grave, această substanță este un tratament medical necesar, fără de care recuperarea ar fi mult mai dificilă sau chiar imposibilă. În România puțină lume știe că tratamentul cu ”botox” este gratuit pentru anumite afecțiuni.

Conf. univ. dr. Marius Popescu, medic…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe