Connect with us

ACTUALITATE

Pilotul britanic Lewis Hamilton a ratat Marele Premiu de Formula 1, după ce a fost testat pozitiv la Covid-19

Publicat

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a fost testat pozitiv la Covid-19 şi nu va putea participa la Marele Premiu de Formula 1 de la Sakhir (Bahrain), programat în acest weekend, au anunţat marţi Federaţia Internaţională de Automobilism (FIA) şi echipa sa, citate de AFP şi Reuters.

Hamilton „s-a trezit luni dimineaţă cu simptome uşoare şi a fost informat în acelaşi moment că unul dintre contacţii săi înaintea sosirii în Bahrain (săptămâna trecută – n.red) a fost testat pozitiv. Lewis a făcut aşadar un test care s-a dovedit pozitiv. Rezultatul a fost apoi confirmat de un alt test”, precizează Mercedes într-un comunicat.

Echipa germană subliniază, totodată, că britanicul fusese testat de trei ori pe parcursul săptămânii trecute, ultima oară duminică după-amiză, rezultatul fiind de fiecare dată negativ.

În vârstă de 35 ani, Lewis Hamilton a câştigat duminică Marele Premiu al Bahrainului, obţinând a 11-a victorie din acest sezon şi a 95-a din cariera sa.

Britanicul are deja asigurat al şaptelea său titlu de campion mondial, graţie căruia a egalat recordul deţinut de legendarul pilot german Michael Schumacher.

Mercedes precizează, totodată, că Hamilton se află acum în izolare, conform directivelor sanitare locale, iar numele înlocuitorul său pentru cursa din 6 decembrie urmează să fie anunţat cât mai rapid.
Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfânta Muceniţă Sofia şi fiicele sale, botezate cu numele celor trei virtuţi teologice : Pistis – credinţă, Elpis – nădejde şi Agapis – dragoste

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta muceniţă sofia şi fiicele sale, botezate

Publicitate

Sfânta Muceniţă Sofia şi fiicele sale, Pistis, Elpis şi Agapis au vieţuit în Italia şi au pătimit în timpul domniei împăratului Adrian (117-138). Sofia, nume grecesc, înseamnă înţelepciune. Ea a avut trei fiice pe care şi le-a botezat cu numele celor trei virtuţi teologice: Pistis – credinţă, Elpis – nădejde şi Agapis – dragoste.

Prefectul provinciei, Antioh, le-a denunţat împăratului Adrian că sunt creştine. Împăratul le-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, pe locul 18 la nivel național în topul fluidității traficului. Șoferii pierd anual 7 zile din viață din cauza aglomerației

Publicat

botoșani, pe locul 18 la nivel național în topul fluidității

Publicitate

Municipiul Botoșani se află pe locul 18 la nivel național în clasamentul fluidității traficului urban, potrivit Indexului de Trafic 2025 realizat de Institutul pentru Orașe Vizionare.

Studiul arată că șoferii botoșăneni pierd echivalentul a 6,8 zile de lucru anual din cauza aglomerației, în condițiile în care un șofer obișnuit parcurge zilnic 30 de kilometri, timp de 250 de zile lucrătoare.

Cum s-a făcut analiza traficului

Raportul a luat în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vecini de groază: Locuințe din Botoșani transformate în focare de mizerie. Proprietarii, amendați și obligați să igienizeze

Publicat

vecini de groază: locuințe din botoșani transformate în focare de

Publicitate

Două locuințe din municipiul Botoșani au fost transformate în adevărate focare de mizerie, spre disperarea vecinilor.

Polițiștii locali au intervenit pe Aleea Slt. Ioan Frunzetti nr. 5 și pe strada Cornișa nr. 8, după ce au fost depuse petiții privind starea de insalubritate din aceste imobile.

În interior, agenții au descoperit deșeuri depozitate în cantități mari, miros pestilențial, dar și prezența insectelor.

Cei doi proprietari au fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO. Lucrările pe Autostrada A7 Focșani – Bacău avansează pe Lotul 2. Imagini spectaculoase de pe șantier

Publicat

video. lucrările pe autostrada a7 focșani – bacău avansează pe

Publicitate

Pe șantierul Autostrăzii A7 Focșani – Bacău, Lotul 2 Domnești-Târg – Răcăciuni, lucrările intră într-o nouă etapă vizibilă. Imagini video surprinse pe sectorul dintre localitățile Valea Seacă și Răcăciuni (județul Bacău) arată așternerea stratului de legătură (BAD 22.4), semn că proiectul avansează într-un ritm susținut.

Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Iași, în paralel cu lucrările de asfaltare,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe