Connect with us

ACTUALITATE

Poluarea cu CO2, la cele mai înalte valori din ultimii 63 de ani

Publicat

foto de la Chris LeBoutillier - Pixabay.com

Nivelul de dioxid de carbon (CO2) din atmosferă a atins, în luna mai – în pofida unei reduceri considerabile a activităţilor de transport şi comerciale în contextul pandemiei de coronavirus – cea mai ridicată valoare înregistrată de la debutul măsurătorilor, în urmă cu 63 de ani, au anunţat luni oameni de ştiinţă care au tras un semnal de alarmă, informează AFP şi Reuters.

În mai 2021 a fost depăşit pragul de 419 părţi pe milion (ppm), unitate de măsură utilizată pentru a cuantifica concentraţiile poluanţilor atmosferici, potrivit unui raport întocmit de oameni de ştiinţă de la Administraţia Naţională Oceanică şi Atmosferică (NOAA) din Statele Unite şi Scripps Institution of Oceanography de la Universitatea din California.

CITEȘTE ȘI: Date îngrijorătoare. Poluarea ucide 9 milioane de oameni pe an

Aceste măsurători au fost efectuate la observatorul Mauna Loa din Hawaii, situat în mod ideal la înălţime, pe un vulcan, unde nivelul de CO2 este înregistrat începând din 1958.

Procedura de măsurare, numită ”Curba lui Keeling”, după Charles David Keeling, omul de ştiinţă care a început monitorizarea CO2 în 1958, reprezintă un criteriu de referinţă pentru observarea nivelurilor de dioxid de carbon din atmosferă.

”În fiecare an adăugăm în atmosferă aproximativ 40 de miliarde de tone de poluare prin CO2”

Luna mai este, de obicei, luna în care este consemnată în fiecare an cea mai mare concentraţie de dioxid de carbon. Anul trecut, în mai 2020, nivelul înregistrat a fost de 417 ppm.

”Nu au existat semne observabile în aceste date ale perturbărilor economice globale cauzate de pandemia de coronavirus”, a subliniat instituţia.

Pe de altă parte, alte dovezi ştiinţifice indică faptul că acest nivel nu a fost de fapt atins de milioane de ani.

Acest nivel ”este comparabil” cu ceea ce era în urmă cu ”între 4,1 şi 4,5 milioane de ani în urmă, când CO2 era aproape sau peste 400 ppm”, a precizat NOAA într-un comunicat. La acea vreme, nivelul mării era cu aproximativ 20 de metri mai ridicat, iar păduri mari ocupau regiuni din Arctica, potrivit studiilor.

”În fiecare an adăugăm în atmosferă aproximativ 40 de miliarde de tone de poluare prin CO2”, a declarat Pieter Tans, om de ştiinţă în cadrul NOAA. ”Adică un munte de carbon pe care îl dezgropăm din Pământ, îl ardem şi îl eliberăm în atmosferă sub formă de CO2… an după an”, a adăugat el.

”Dacă vrem să evităm schimbările climatice catastrofale, cea mai mare prioritate a noastră trebuie să fie reducerea la zero a poluării cu CO2 cât mai curând posibil”, a adăugat cercetătorul.

CO2 persistă în atmosferă şi oceane mii de ani

Tans a notat că nivelurile de dioxid de carbon constatate nu au fost influenţate de erupţia vulcanilor hawaiieni, staţia fiind situată suficient de departe de vulcanii activi pentru ca măsurătorile să nu fie distorsionate.

Dioxidul de carbon este generat de arderea combustibililor fosili pentru transporturi sau de producţia de energie electrică, dar şi de alte activităţi, precum fabricarea cimentului sau defrişările.

Acest gaz cu efect de seră are ca efect captarea căldurii, contribuind treptat la încălzirea planetei. CO2 persistă în atmosferă şi oceane mii de ani, a subliniat NOAA.

”În pofida deceniilor de negocieri, comunitatea mondială a fost incapabilă să încetinească într-o manieră semnificativă, ca să nu mai vorbim de inversare, creşterile anuale ale nivelului de CO2 din atmosferă”, a notat NOAA. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de Legea Bolojan. Mesaj dur al sindicatelor din Învățământ pentru ministrul Daniel David

Publicat

protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de legea

Publicitate

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” au reacționat vehement la declarațiile ministrului Educației, Daniel David, făcute într-un podcast, care a minimalizat protestele profesorilor, numindu-le „stări de supărare” limitate la „zona sindicală”.

„Ceea ce ministrul numește simplist «supărare» este manifestarea unei frustrări acumulate. Măsurile recente au lovit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un copil de doi ani a rămas blocat într-o mașină parcată pe o stradă din municipiul Botoșani. Pompierii au spart un geam

Publicat

un copil de doi ani a rămas blocat într o mașină

Publicitate

Un copil, în vârstă de doi ani, a rămas blocat într-un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Botoșani, după ce, din joacă, a activat sistemul de închidere al ușilor. Cheia se afla în interior, iar mama nu a mai putut deschide vehiculul și a solicitat sprijinul pompierilor.

 

Un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani a intervenit prompt și a fost nevoit să spargă un geam pentru a debloca ușa. Copilul era speriat, dar s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Baranca! O casă s-a aprins din neglijența proprietarului

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din localitatea Baranca a fost în pericol, în această dimineață, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de la Punctul de Lucru Darabani au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce pagube materiale însemnate.

 

Pentru prevenirea unor situații similare, ISU Botoșani vă reamintește:

 

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tinerii returnează ambalajele SGR pentru recuperarea garanției, iar familiile cu copii, în scop educațional (raport)

Publicat

tinerii returnează ambalajele sgr pentru recuperarea garanției, iar familiile cu

Publicitate

Tinerii din România returnează ambalajele incluse în Sistemul de Garanție-Returnare (SGR) cu scopul recuperării garanției (94%) și din grijă pentru mediu (93%), în timp ce familiile cu copii valorizează deșeurile preponderent cu scop educațional (97%), relevă din datele studiului privind impactul socio-economic al administratorului RetuRo, prezentat joi într-o conferință de specialitate.

‘SGR are efecte societale profunde, remodelând obiceiurile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe