EVENIMENT
Președintele Iohannis, despre modificările la Codul Fiscal: Nu am niciun sprijin pentru ieşiri populiste şi afirmaţii de televizor
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, că susţine cota unică şi propunerile Guvernului privind subvenţiile şi sprijinul pentru cetăţenii vulnerabili în privinţa preţului energiei, subliniind că nu sprijină "ieşirile populiste şi afirmaţiile de televizor" referitoare la modificările la Codul Fiscal.
"Din partea mea există susţinere pentru cota unică, există susţinere pentru Guvern, care poate să calculeze foarte bine până unde se poate întinde cu subvenţiile şi cu sprijinul pentru cetăţenii vulnerabili când vine vorba de preţul energiei.
Nu am niciun sprijin pentru ieşiri populiste şi afirmaţii de televizor, cum că se va face totul pentru ca întotdeauna să fie extraordinar, de grozav, de bine. Situaţia nu se va ameliora peste noapte şi cred că abordarea Guvernului, care este una foarte sobră, serioasă şi bazată pe calcule pe buget, este una care va avea susţinerea mea şi am spus-o şi până acum, iar în ceea ce priveşte discuţia care acum cred că nu mai este chiar oportună despre tot felul de plafonări, taxe, impozite şi aşa mai departe legea spune că aceste chestiuni trebuie lămurite până pe 1 iulie pentru anul următor.
În fapt, chestiunile s-au cam terminat şi ceea a anunţat premierul Ciucă şi ce a calculat Guvernul mi se pare şi posibil şi de bun simţ", a spus şeful statului, înaintea participării la summitul NATO de la Madrid.
Preşedintele Iohannis a fost întrebat când s-ar putea finaliza discuţiile din coaliţie pe modificările la Codul Fiscal şi ce susţinere există din partea sa.
Preşedintele Klaus Iohannis participă miercuri şi joi la summitul NATO de la Madrid.
Marţi, şeful statului a participat la dineul de gală oferit de Regele Felipe al VI-lea şi Regina Letizia în onoarea şefilor de stat şi de guvern care participă la Summitul Alianţei.
Agerpres
EVENIMENT
Parcul auto din Alba: Peste 209.000 de vehicule înmatriculate, aproape jumătate sunt mai vechi de 20 de ani. Situația DRPCIV
Parcul auto din Alba. Județul Alba a încheiat anul 2025 cu un parc auto de peste 209.000 de vehicule înmatriculate, potrivit datelor publicate recent de către Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). Cifrele oficiale oferă o imagine detaliată asupra dimensiunii și componenței flotei auto din județ.
Potrivit DRPCIV, aproape jumătate dintre vehiculele înmatriculate în Alba au o vechime mai mare de 20 de ani.
Parcul auto din Alba. Structura
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Corigenți la transparență. Nouă parlamentari de Cluj din totalul de 14 nu și-au făcut public raportul de activitate
În timp ce unii parlamentari clujeni aleg să își prezinte public, în documente detaliate, activitatea legislativă și munca din teritoriu, alții se limitează la bilanțuri fragmentare sau la comunicate fără suport documentar. Astfel, din 14 parlamentari de Cluj, doar 5 și-au prezentat raportul de activitate la început de an.
Analiza rapoartelor de activitate publicate în 2025–2026 arată diferențe clare de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier a avut loc marți, 3 februarie, în jurul orei 18.30, pe raza localității Noșlac.
Accidentul rutier a fost comunicat de reprezentații IPJ Alba.
Din primele informații transmise de purtătorul de cuvânt al IPJ Alba, o persoană ar fi fost surprinsă și lovită de un autoturism.
Traficul rutier în zona accidentului este îngreunat.
...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Au început înscrierile în Programul Tomata 2026. Condiții pentru legumicultori și documente necesare
Au început înscrierile în Programul Tomata 2026. Legumicultorii pot depunere cererile de înscriere în program, până pe 15 aprilie, la direcțiile agricole județene.
Anul trecut, în județul Alba au beneficiat de ajutorul de minimis un număr de 40 de legumicultori, cel mai mare ajutor acordat de stat fiind de peste 76.000 de lei.
Programul Tomata 2026 acoperă mai multe tipuri de culturi legumicole, nu doar tomatele, fiind necesară o suprafață minimă de cultivare de 1.000 de metri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
