EVENIMENT
RESTRICȚII în trei localități din Iași, unde incidenţa COVID-19 a trecut de 3 la mia de locuitori
În următoarele două săptămâni, în oraşul Hârlău şi în localităţile Scobinţi şi Vlădeni vor fi impuse anumite restricţii deoarece incidenţa COVID-19 a depăşit 3 la mia de locuitori.
Anunțul a fost făcut de ăreşedintele Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi, prefectul Marian Grigoraş. Acesta a precizat că incidenţa este de 3,52 la mia de locuitori, iar în comunele Scobinţi şi Vlădeni de 3,02, respectiv 3,15.
”Nu ne-am mai confruntat din primăvară cu aceste provocări”
"Numărul de cazuri, respectiv incidenţele la mia de locuitori, cresc de la zi la zi şi nu ne-am mai confruntat din primăvară cu aceste provocări. Este nevoie tot mai mare să respectăm măsurile sanitare preventive, să respectăm aceste reguli simple care ne ţin departe de infecţia cu COVID-19, iar pe cei care încă nu s-au vaccinat, îi încurajez să o facă acum", a declarat Grigoraş.
Restricții până în 4 octombrie
Între măsurile care se vor aplica până pe 4 octombrie în Hârlău, Scobinţi şi Vlădeni se numără organizarea de evenimente private în interior cu un număr maxim de participanţi de 200 de persoane, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum doi metri pătraţi pentru fiecare persoană.
De asemenea, organizarea şi desfăşurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice şi private sau a altor evenimente culturale este permisă doar cu participarea a cel mult o mie de spectatori şi cu purtarea măştii de protecţie.
Accesul publicului în cinematografe, la spectacole şi concerte este permis în proporţie de până la 50% din capacitatea maximă a spaţiului respectiv şi cu purtarea măştii de protecţie. La fel şi în cazul operatorilor licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc. Agerpres
EVENIMENT
24 ianuarie: Unirea Principatelor Române de la 1859, prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Repere istorice
Ziua de 24 ianuarie 1859 a rămas în istorie drept Ziua Unirii Principatelor Române, când Moldova și Țara Românească s-au unit prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
Această zi este cunoscută drept Mica Unire, un moment esențial în istoria românilor. A fost primul pas spre Marea Unire din 1918.
Marea Unire este numită cea de la 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia, când toate provinciile istorice românești s-au unit într-un singur stat național român.
Vezi și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier a avut loc vineri, 23 ianuarie, în jurul orei 23.35, pe Autostrada A10, sensul de mers Aiud-Unirea.
Potrivit ISU Alba, accidentul s-a produs la kilometrul 51. Din primele informații transmise de pompierii militari, în accidentul rutier sunt implicate două autoturisme.
La fața locului intervin pompierii din Aiud cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „PSD, PNL, USR și UDMR au adus România la cea mai mare explozie de prețuri”
România se confruntă cu cea mai gravă prăbușire a puterii de cumpărare din Europa postbelică, susține liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, care pune această situație pe seama guvernării PSD-PNL-USR-UDMR. Potrivit acestuia, scumpirea accelerată a vieții este rezultatul direct al exploziei prețurilor la energie, al reducerii producției interne și al creșterii masive a importurilor.
„Un rezultat concret al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alejandro de 17 ani, salvatorul unuia dintre copiii căzuți în râul Someș, în Gherla: Nu mă consider un erou
Alejandro, un adolescent de 17 ani a sărit, vineri, în râul Someș și a reușit să îl salveze pe copilul de 5 ani căzut în apă în municipiul Gherla. Din păcate, cel de 4 ani, Gabriel Sebastian, nu a putut fi găsit, fiind căutat de scafandrii de la ISU Cluj până la lăsarea întunericului. Căutările vor fi reluate sâmbătă dimineață.
Cei doi copii, de 4 și 5 ani, erau verișori, și au plecat vineri să...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
