Connect with us

ACTUALITATE

Schemă de ajutor de stat pentru fermierii afectați de secetă. Legea, promulgată

Publicat

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat marţi, 10 noiembrie,  legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2020 pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat acordat producătorilor agricoli care au înfiinţat culturi în toamna anului 2019 şi care au fost afectaţi de secetă.

Potrivit legii, beneficiarii prevăzuţi la art. 4 alin. (1) din ordonanţă sunt eligibili la solicitarea ajutorului de stat dacă deţin proces-verbal de constatare şi evaluare a pagubelor, încheiat până la data de 15 iulie 2020 inclusiv, în care procentul de calamitare prevăzut la art. 1 alin. (4) este de peste 30% aferent culturii calamitate.

Articolul 4 alin. (1) din OUG nr 148/2020 prevede că beneficiarii prezentei scheme sunt producătorii agricoli care au înfiinţat culturi în toamna anului 2019, afectate de seceta pedologică, şi au depus cerere unică de plată 2020, respectiv: producătorii agricoli persoane fizice, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale, constituite potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 182/2016; b) producătorii agricoli persoane juridice, cu excepţia grupurilor de producători.

Potrivit articolul 1, alineat (4) din OUG 148/2020, schema de ajutor de stat are la bază datele referitoare la procentul de calamitare şi suprafaţa calamitată, înscrise în procesul-verbal de constatare şi evaluare a pagubelor, aprobat prin Ordinul ministrului Agriculturii şi al ministrului Afacerilor Interne nr. 97/63/2020 pentru aprobarea Regulamentului privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de fenomene meteorologice periculoase având ca efect producerea secetei pedologice.

Şeful statului a promulgat, marţi, şi legea privind utilizarea, conservarea şi protecţia solului. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Bucuria Nașterii Domnului a fost și în Biserica „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani. Rareș Prisacariu, colind impresionant

Publicat

foto&video: bucuria nașterii domnului a fost și în biserica „sfântul

Publicitate

Credincioșii Parohiei „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani s-au unit în duh de rugăciune în prima zi de Crăciun, pentru a cinsti Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. Lăcașul de cult a fost împodobit nu doar prin straie și colinde, ci mai ales prin prezența numeroasă a celor veniți să trăiască bucuria sărbătorii „acasă”, în Biserică.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în sobor de preotul paroh Dumitru Mateciuc, alături de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Stăuceni, prins băut la volan în ziua de Crăciun. Dosar penal deschis de polițiști

Publicat

Șofer din stăuceni, prins băut la volan în ziua de

Publicitate

Un tânăr în vârstă de 33 de ani, din comuna Stăuceni, este cercetat penal după ce a fost depistat de polițiști conducând sub influența alcoolului, în prima zi de Crăciun.

Incidentul a avut loc la data de 25 decembrie 2025, când polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe raza comunei Stăuceni.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,51 mg/l alcool pur...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Urmările incendiului devastator de la Băiceni: Gospodărie distrusă, mașină făcută scrum și 100 de canari au murit în flăcări

Publicat

urmările incendiului devastator de la băiceni: gospodărie distrusă, mașină făcută

Publicitate

Incendiu devastator din această dimineață de la Curtești a lăsat în urmă pagube însemnate și o adevărată tragedie, în localitatea Băiceni. Flăcările au mistuit acoperișul unei locuințe, bunurile de la mansardă, o sumă de bani, dar și un garaj împreună cu autoturismul aflat în interior.

Potrivit informațiilor preliminare furnizate de ISU Botoșani, incendiul a afectat și parterul casei, unde mai multe bunuri au fost degradate din cauza...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Sărbătoarea colindelor și a tradițiilor, la Căminul Cultural din comuna Nicșeni

Publicat

foto&video: sărbătoarea colindelor și a tradițiilor, la căminul cultural din

Publicitate

Căminul Cultural din comuna Nicșeni a fost, zilele acestea, gazda unei serbări deosebite, un eveniment plin de emoție, credință și bucurie, care a adunat laolaltă copii, părinți, bunici și invitați din localitate, dar și câțiva micuți din satul Dorobanți. Evenimentul a demonstrat, încă o dată, că tradițiile și valorile creștine sunt vii și transmise cu drag din generație în generație.

Nu este prima dată când la Nicșeni se organizează...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe