Connect with us

EVENIMENT

Sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea, înhumat sâmbătă în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală de la Curtea de Argeș

Publicat

Sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea va fi înhumat sâmbătă, 9 martie, la ora 12,00, în cadrul unei ceremonii religioase şi militare, în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală de la Curtea de Argeş.

Potrivit unui comunicat al Biroului de Presă al Casei Majestăţii Sale Custodelui Coroanei, transmis marţi AGERPRES, MS Margareta va fi reprezentată la ceremonia funerară de principele Radu.

Carol2

De asemenea, vor lua parte principesa Sofia şi principesa Maria.

Ceremonia funerară va începe cu un serviciu religios oficiat în Vechea Catedrală şi se va încheia cu ceremonia înhumării în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală. Îşi vor da concursul militarii Brigăzii 30 Gardă "Mihai Viteazul", precum şi cei ai Batalionului Vânători de Munte 33 "Posada" din Curtea de Argeş.

Publicul şi reprezentanţii presei vor avea acces în faţa Vechii Catedrale şi în faţa Noii Catedrale. Televiziunea Română va transmite în direct ceremonia funerară a Regelui Carol al II-lea şi va pune la dispoziţie semnalul TV instituţiile de presă interesate, precizează sursa citată.

În anul 2003, după o jumătate de secol de la trecerea la cele veşnice a Regelui Carol al II-lea, în Portugalia, rămăşiţele sale pământeşti au revenit în România, fiind depuse într-o capelă a Mânăstirii Curtea de Argeş, mai informează Biroului de Presă al Casei Majestăţii Sale Custodelui Coroanei. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Solstițiul de iarnă 2025. Semnificații, obiceiuri și fenomene astronomice în cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an

Publicat

1766263439 iarna.jpg






Pe 21 decembrie 2025, la ora 17:03, Soarele va atinge punctul său cel mai sudic pe cer, marcând solstițiul de iarnă, ziua cea mai scurtă și noaptea cea mai lungă din an.

Pentru cei din emisfera nordică, acest moment înseamnă începutul oficial al iernii astronomice, iar pentru astronomi, o oportunitate de a observa schimbarea mișcării aparenta a Soarelui pe cer.

După această dată, lumina zilei începe să...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Magistrații, angajații din armată, poliție și servicii secrete vor rămâne fără locuințe de serviciu după eliberarea din funcție

Publicat

magistrații, angajații din armată, poliție și servicii secrete vor rămâne

Foștii magistrați, militari, polițiști și angajați din servicii nu vor mai putea locui în locuințe de serviciu după pensionare sau eliberarea din funcție. Un proiect de lege inițiat de Ministerul Justiției, pus în dezbatere publică la mijlocul lunii decembrie, prevede că judecătorii, procurorii, militarii, polițiștii, polițiștii de penitenciare și angajații din serviciile secrete nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție sau se...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Transport periculos surprins pe Autostrada A10, în Alba. Mașină fixată cu o chingă, deasupra unei încărcături de lemne

Publicat

foto: transport periculos surprins pe autostrada a10, în alba. mașină

Imagini neobișnuite au fost surprinse sâmbătă, pe Autostrada A10, în apropierea orașului Teiuș. Un autocamion cu remorcă, încărcat cu lemne, transporta deasupra încărcăturii o mașină, fixată aparent doar cu o chingă în zona roților. 

Imaginile au fost surprinse de un cititor Clujenii.ro. Acesta a semnalat că modul în care era transportată mașina părea cel puțin neobișnuit și riscant pentru ceilalți participanți la trafic.

În cazul unei frânări bruște, al unei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zile libere fără ”punte” între Anul Nou și Bobotează. Guvernul scurtează minivacanța bugetarilor de la începutul lui ianuarie 2026

Publicat

zile libere fără ”punte” între anul nou și bobotează. guvernul

Fără „punte” bugetară la început de 2026. Ziua de luni, 5 ianuarie, va fi lucrătoare pentru angajații din sectorul public. Angajații din instituțiile publice vor începe anul 2026 fără tradiționala „punte” dintre zilele libere de Revelion și sărbătorile de Bobotează și Sfântul Ioan.

Potrivit informațiilor disponibile în acest moment, luni, 5 ianuarie 2026, va fi zi lucrătoare, iar bugetarii se vor întoarce la serviciu după primele două zile libere ale anului....

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe