EVENIMENT
STARE DE URGENȚĂ SANITARĂ în Franța: 20 de persoane dintr-un centru de vârstnici şi patru medici, DECEDAȚI
Franţa a intrat marţi în ‘stare de urgenţă sanitară’ pentru două luni, după publicarea în Monitorul Oficial a textului adoptat duminică de parlament ‘pentru a face faţă epidemiei de COVID-19’, transmite AFP.
Textul instituie ‘starea de urgenţă sanitară’ după modelul stării de urgenţă prevăzute de o lege din 1955 şi activate după atentatele din noiembrie 2015 de la Paris, soldate cu 130 de morţi.
Starea de urgenţă prevede măsuri care limitează libertatea de deplasare şi de întrunire, încălcările fiind pedepsite cu amendă de 135 de euro, 1.500 de euro în caz de recidivă şi, în cazul a patru încălcări în 30 de zile, cu 3.700 de euro şi maximum şase luni de detenţie.
Parlamentari din opoziţie au criticat însă restricţiile impuse libertăţilor cetăţeneşti şi ‘puterea colosală’ acordată guvernului.
Între timp, estul Franţei continuă să plătească un greu tribut coronavirusului: 20 de rezidenţi ai unei case de bătrâni din Vosges au decedat, iar patru medici din regiune au murit după ce au fost contaminaţi.
‘Avem regretul de a confirma 20 de decese în legătură posibilă cu COVID-19’, au informat, într-un comunicat comun, Agenţia regională de Sănătate (ARS) şi prefectura din Vosges. Căminul găzduia 163 de persoane dependente, au precizat sursele.
Franţa se numără printre ţările europene cele mai afectate de COVID-19. Luni seara, bilanţul deceselor era de 860 – în creştere cu 186 faţă de ziua anterioară -, iar peste 2.000 de pacienţi se aflau la terapie intensivă.
Tot luni, în estul ţării au fost raportate decesele a patru medici: un ginecolog-obstetrician în vârstă de 66 de ani şi trei medici generalişti de 60, 68 şi 70 de ani.
Duminică, ministrul sănătăţii, Olivier Véran, anunţase un prim caz de deces din cauza coronavirusului în rândul acestei profesii, un medic de urgenţe în vârstă de 67 de ani din Compiegne, care, conform unor surse apropiate dosarului, se ocupase de primii pacienţi de COVID-19.
Autorităţile franceze se află sub presiune de mai multe zile, mai ales din partea unor aleşi ai opoziţiei, pentru a generaliza rapid utilizarea chlorochinei pentru tratarea bolnavilor de COVID-19.
Profesorul Didier Raoult, specialist în maladii infecţioase la Marsilia, a condus un prim studiu promiţător, însă pe un eşantion de doar 24 de pacienţi.
Înaltul Consiliu al Sănătăţii a recomandat să nu fie utilizat acest medicament anti-malarie, cu excepţia cazurilor grave şi sub supraveghere medicală strictă, a afirmat Olivier Véran.
Luni, foarte multe persoane s-au prezentat la Marsilia pentru a fi testate de echipele profesorului Raoult. AGERPRES
EVENIMENT
Noul Mers al Trenurilor, în vigoare. Cât de mult se scumpesc biletele de călătorie, din 14 decembrie
Din 14 decembrie intră în vigoare Noul Mers al Trenurilor, 2025-2026. Odată cu acesta, se vor scumpi și biletele de călătorie.
CFR Călători va asigura zilnic circulația a peste 1150 de trenuri, în funcție de perioada din an: 52 în trafic internațional, 20 Intercity, 112 Interregio, 26 trenuri sezoniere și 952 Regio, acoperind astfel transportul feroviar la nivel național.
Bilete de tren mai scumpe
Biletele de tren se vor scumpi cu aproape 10% din 14 decembrie. Conducerea CFR…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A început Hanuka 2025. Ce semnificații are Sărbătoarea luminilor și tradiții din comunitate
Hanuka 2025: duminică, 14 decembrie, a început Hanuka, o sărbătoare a comunității evreiești, numită și Sărbătoarea Luminilor. Aceasta durează opt zile.
În fiecare seară de Hanuka, se aprinde o lumânare. Lumânările se pun într-un sfeşnic – sau lampă – specială, numită hanuchia.
Sărbătoarea este încărcată de semnificații pentru comunitatea evreilor.
Hanuka 2025: semnificații
De Hanuka se reamintește victoria de acum aproximativ 2.000 de ani a macabeilor asupra…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Surpriză în imobiliare. Un alt oraș din România a detronat Clujul și Capitala în topul scumpirilor.
Prețul mediu cerut de proprietari și dezvoltatori pentru apartamentele scoase la vânzare a crescut în România în ultimul an cu 14%. Printre marile orașe din țară, cea mai mare creștere a fost de 21%.
În România, prețul mediu solicitat de proprietari și dezvoltatori pentru apartamentele scoase la vânzare a crescut în ultimul an cu 14%, potrivit indicelui Imobiliare.ro, citat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
De ce unele persoane se trezesc cu câteva minute înainte de a suna alarma. Explicațiile cercetătorilor
Unele persoane obișnuiesc să se trezească cu câteva minute înainte de a suna alarma, fără a fi un factor extern care să le influențeze. Corpul știe cumva că este ora la care persoana trebuie să se trezească. Cercetătorii au oferit explicații.
Aceștia susțin că este datorită ceasului biologic, un sistem de sincronizare internă foarte precis, care reglează momentul în care adormi și te trezești.
Potrivit Science Alert, în adâncul creierului se află un mic grup de…
Citește mai mult pe Alba24.ro




