Connect with us

ACTUALITATE

Sute de persoane protestează în centrul Parisului faţă de utilizarea permisului sanitar COVID-19

Publicat

sursa foto: Stiri Alternative

Sute de persoane s-au adunat, joi după-amiază, în centrul Parisului pentru a protesta faţă de extinderea utilizării permisului sanitar COVID-19, după ce Consiliul Constituţional a validat legea aferentă, informează cotidianul Le Figaro.

Protestatarii sunt în faţa sediului Consiliului Constituţional, în centrul capitalei Franţei, şi scandează „Libertate!” şi „Macron, nu vrem permisul tău!”.

De asemenea, unii manifestanţi au scandat „Fabius, la închisoare!, referindu-se la Laurent Fabius, preşedintele Consiliului Constituţional.

La proteste sunt şi simpatizanţi ai Mişcării „Vestele galbene”, care denunţă erodarea nivelului de trai în Franţa şi restricţiile antiepidemice.

Sute de agenţi ai forţelor de ordine au fost mobilizaţi la protest.

Consiliul Constituţional din Franţa a validat, joi, extinderea utilizării permisului sanitar COVID-19, dar a blocat prevederi privind izolarea persoanelor la domiciliu şi privind încetarea contractelor de muncă pe durată determinată în lipsa prezentării dovezii vaccinării.

Parlamentul Franţei a aprobat recent, la propunerea Administraţiei Emmanuel Macron, o lege care prevede obligativitatea vaccinării personalului medical şi utilizarea permisului sanitar (care atestă vaccinarea, vindecarea de COVID-19 sau un rezultat negativ la test). Conform acestei legi, permisul sanitar COVID-19 trebuie prezentat pentru accesul în cafenele, restaurante, avioane, trenuri, autocare pe distanţe lungi, precum şi pentru persoanele programate la consultaţii în spitale (cu excepţia urgenţelor) şi pentru vizitatorii centrelor de asistenţă.

Deciziile controversate privind vaccinarea şi utilizarea certificatelor COVID-19 au generat dispute politice şi juridice în Franţa. Sute de mii de persoane au protestat în mai multe oraşe din Franţa în ultimele săptămâni şi s-au înregistrat violenţe. Pe fondul protestelor, Guvernul Franţei a anunţat că nu intenţionează să impună obligativitatea utilizării certificatelor COVID-19 pentru accesul în unităţile de învăţământ.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Strada Grigore Antipa din municipiul Botoșani, sub lupa autorităților: Măsuri DURE după ani de zile de nepăsare

Publicat

strada grigore antipa din municipiul botoșani, sub lupa autorităților: măsuri

Publicitate

Haosul de pe strada Grigore Antipa din municipiul Botoșani a ajuns în atenția Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Prefectul Dan Nechifor a convocat o ședință extraordinară, după ce instituțiile responsabile de apă, canalizare și drumuri au fost acuzate că și-au ignorat atribuțiile și au lăsat lucrările în paragină.

Situația este „extrem de delicată”, a recunoscut prefectul, atât pentru locuitorii din zonă, care trăiesc…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Începe “Litoralul pentru Toți”: Tarife la cazare mai mici cu până la 60% în septembrie

Publicat

vacanță la mare cu buget redus: prețurile din mai pe

Publicitate

Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) anunță lansarea celei de-a 47-a ediții a programului „Litoralul pentru Toți”, care se va derula între 1 și 30 septembrie 2025, potrivit Radio Constanța, citat de g4media.ro.

Ediția din acest an se extinde în aproape toate stațiunile de pe litoral, în special în sud, la Mangalia, Jupiter, Saturn și Vama Veche, unde a fost suplimentat numărul locurilor disponibile. Dacă în plin sezon prețurile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Din 15 septembrie Guvernul introduce un cod QR și pe pașapoartele simple temporare

Publicat

din 15 septembrie guvernul introduce un cod qr și pe

Publicitate

Începând cu 15 septembrie, pașapoartele simple temporare eliberate de serviciile publice comunitare vor conține un cod QR semnat digital, a anunțat Guvernul României  într-un comunicat. Acesta va putea fi scanat și verificat prin citire optică, măsura având ca scop creșterea gradului de securitate și simplificarea procedurilor de autentificare a documentelor, relatează agerpres.ro.

Acest element criptografic va reduce riscurile de falsificare sau…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Secretele din Țara Dornelor” – Șase zile de magie pentru 30 de copii din Albești

Publicat

„secretele din Țara dornelor” – Șase zile de magie pentru

Publicitate

Pentru 30 de elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești, vara aceasta a însemnat mai mult decât vacanță. A însemnat o experiență care le va rămâne în suflet: tabăra educațională „Secretele din Țara Dornelor”, desfășurată la Vatra Dornei, în cadrul proiectului PNRAS „Măsuri active pentru combaterea abandonului școlar”.

Timp de șase zile, copiii au trăit o adevărată aventură, învățând prin joc, descoperind…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe