Connect with us

ACTUALITATE

Trataţie specială pentru vizitatorii muzeului Mauritshuis din Haga

Publicat

Vizitatorii muzeului olandez Mauritshuis din Haga vor avea parte de o trataţie specială, în contextul în care, pe fondul pandemiei de coronavirus, muzeele din toată lumea au devenit mai creative în încercarea de a-şi atrage publicul, informează DPA.

Începând de sâmbătă, aceştia pot rezerva intervale de timp pentru a petrece 10 minute singuri admirând capodopera lui Johannes Vermeer "Privelişte din Delft", o lucrare de obicei greu de văzut când muzeul este asaltat de mulţimile de vizitatori.

"Pictura are o strălucire unică", a declarat pentru DPA Martine Gosselink, directoarea Mauritshuis.

Până pe 3 ianuarie vizitatorii pot rezerva online bilete pentru a admira celebra lucrare singuri sau împreună cu cel mult alte trei persoane.

Vermeer a pictat "Privelişte din Delft", oraşul său natal, în 1660. Tabloul înfăţişează oraşul dimineaţa şi este renumit pentru efectul dramatic al luminii sale.

Mauritshuis găzduieşte o amplă colecţie de picturi din şcolile olandeză şi flamandă, printre care "Fata cu cercel de perlă", cealaltă capodoperă a lui Vermeer, de obicei expusă vizavi de "Privelişte din Delft".AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Acțiune pentru prevenirea infracțiunilor stradale la Dorohoi. Zeci de persoane verificate

Publicat

acțiune de amploare a polițiștilor la dorohoi

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi împreună cu cei din cadrul Secțiilor de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi, nr. 5 Mihăileni și nr. 6 Pomârla au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale și menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, pe raza localității Dorohoi.

 

În urma activităților desfășurate, au fost legitimate aproximativ 40 de persoane și oprite pentru control, 20...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste patru tone de petarde confiscate de polițiștii botoșăneni

Publicat

polițiștii botoșăneni nu glumesc: captură de petarde într o comună din

Publicitate

În perioada 22 septembrie 2025 – 5 ianuarie 2026, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Botoșani, în colaborare cu polițiștii celorlalte structuri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani au acționat în baza Planului de acțiune „PIROTEHNIC” pentru verificarea modului de respectare a prevederilor legale, referitoare la operațiunile cu articole pirotehnice.

 

Astfel, de la începutul acțiunii și până...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Botezul Domnului (Boboteaza – Dumnezeiasca Arătare)

Publicat

calendar ortodox 2026: botezul domnului (boboteaza – dumnezeiasca arătare)

Publicitate

Domnul nostru Iisus Hristos, după întoarcerea Sa din Egipt, vieţuia în Galileea, în cetatea Sa, Nazaret, unde crescuse, tăinuindu-şi înaintea oamenilor puterea şi înţelepciunea dumnezeirii Sale, până la vârsta de treizeci de ani, pentru că nu era îngăduit cuiva dintre iudei, mai înainte de 30 de ani, să aibă rânduiala de dascăl sau de preot.

Pentru aceasta nici Domnul Hristos până la aceşti ani nu a început propovăduirile Sale, nici nu Se...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Minunea întoarcerii Iordanului la Bobotează: Semnificație și explicație

Publicat

video: minunea întoarcerii iordanului la bobotează: semnificație și explicație

Publicitate

Mântuitorul nu avea nevoie să se boteze precum avem noi, dar Botezul Său devine temelie a botezului nostru. Noi ne botezăm spre viaţă nouă, curăţindu-ne de tot păcatul, inclusiv de păcatul strămoşesc. Iisus nu avea nevoie de botez, fiind şi Dumnezeu. Lumea putea să se smintească văzându-L că intră să Se boteze laolaltă cu toţi păcătoşii. Dar El intră în Iordan şi-i cere lui Ioan să-L boteze, iar Evanghelistul Luca atrage atenţia...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe