EVENIMENT
Un bărbat din Ciugir a dispărut fără urmă după ce a plecat la muncă în Spania. Familia nu mai știe nimic de el de mai multe zile
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din orașul Cugir. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 31 ianuarie 2025, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată de către o femeie cu privire la faptul că fiul său a plecat de la domiciliu și nu a mai putut fi contactat.
Din primele cercetări efectuate de polițiști, a reieșit că PÎȘU AURELIAN COSMIN, în vârstă de 47…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Finanțare pentru procesarea alimentelor românești: Poți să îți iei inclusiv rulotă alimentară. Condiții de eligibilitate
Ministerul Agriculturii a deschis o nouă sesiune pentru depunerea cererilor de finanțare prin intervenția DR-23 – Investiții pentru procesarea și marketingul produselor agricole, a anunțat ministrul Florin Barbu.
Potrivit acestuia, aproape 165 de milioane de euro vor fi alocate pentru extinderea și modernizarea unităților de procesare, în special în sectoare precum panificația, morăritul, patiseria, cofetăria, producția de zahăr și alte preparate alimentare.
Finanțarea poate…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fostul judecător clujean Cristi Danileț o „îngenunchează” pe Lia Savonea. Câștigă la CEDO procesul „postărilor” pe Facebook
Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului i-a dat câștig de cauză fostului judecător clujean Cristi Danileț, în procesul pe care acesta l-a intentat României, după ce a fost sancționat disciplinar pentru publicarea a două mesaje pe pagina de Facebook.
Danileț a fost sancționat în anul 2019 de Consiliul Superior al Magistraturii, al cărui președinte era, la acea vreme, actuala șefă a Înaltei…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Crăciunul de pe frontul Primului Război Mondial surprins într-o carte poștală, exponatul lunii la Muzeul Unirii din Alba Iulia
Crăciunul de pe frontul Primului Război Mondial surprins într-o carte poștală, exponatul lunii decembrie, la Muzeul Unirii din Alba Iulia. În apropierea Crăciunului, la Muzeul Național a Unirii din Alba Iulia va fi prezentat marți, 16 decembrie, de la ora 11:00, exponatul lunii decembrie, o carte poștală din Primul Război Mondial.
Potrivit reprezentanților muzeului, ilustrata aflată în colecția muzeului albaiulian surprinde Crăciunul: bolnavi aflați în convalescență într-un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Categoriile de români care vor beneficia de reduceri la transport în 2026. Condiții obligatorii
Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență prin care prelungește termenele pentru menținerea facilităților de transport în 2026.
Este vorba despre anumite categorii de persoane, care trebuie să îndeplinească condiții clare pentru a putea beneficia de tarife mai mici.
Așadar, Guvernul prelungește până la 31 decembrie 2026 termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru:
- veteranii de război, văduvele de război și pensionari, prevăzute de legile speciale…
Citește mai mult pe Alba24.ro




