Connect with us

EVENIMENT

Un polițist din Olt, acuzat de o femeie că ar fi bătut-o. „A zis că mă îngroapă în curte”

Publicat

sursa foto: libertatea.ro

Un agent din cadrul Poliţiei oraşului Potcoava, județul Olt, este cercetat disciplinar pentru comportament necorespunzător, cât şi penal, într-un dosar de lovire sau alte violenţe, după ce ar fi agresat o femeie în vârstă de 49 de ani, din aceeaşi localitate, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.

Incidentul s-ar fi produs sâmbătă, 26 octombrie, iar femeia s-ar fi dus de bunăvoie la locuinţa în care a fost agresată.

„O femeie în vârstă de 49 de ani, din Potcoava, a reclamat că a fost agresată La data de 26 octombrie a.c., Inspectoratul de Poliţie Judeţean Olt a fost sesizat de o femeie, de 49 de ani, din oraşul Potcoava despre faptul ca este agresată fizic de o persoană, a cărei identitate a refuzat sa o furnizeze. Poliţiştii din cadrul Poliţiei oraşului Potcoava s-au deplasat de îndată la faţa locului şi au identificat apelanta la locuinţa unui bărbat, iar pe fondul consumului de alcool şi al unor discuţii în contradictoriu, femeia a fost agresată. Cei doi se cunoşteau, femeia mergând la locuinţa respectiva de bunăvoie”, a precizat IPJ Olt.

Potrivit aceleiaşi surse, bărbatul este agent în cadrul Poliţiei oraşului Potcoava şi era în concediu de odihnă, la locuinţa sa.

Cercetările în cauză sunt coordonate de un procuror, iar împotriva poliţistului a fost dispusă şi o cercetare prealabilă pentru comportare necorespunzătoare.

„În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovirea sau alte violenţe, cercetările fiind efectuate sub coordonarea procurorului. Inspectoratul de Poliţie Judeţean Olt nu tolerează astfel de comportamente, împotriva agentului fiind dispusa cercetarea prealabilă pentru comportarea necorespunzătoare în serviciu, familie sau în societate, care aduce atingere onoarei, probităţii profesionale a poliţistului sau prestigiului instituţiei, urmând că la finalizarea acesteia să fie dispuse măsuri legale”, au declarat reprezentanţii IPJ Olt.

Într-o înregistrare postată pe Facebook, femeia, care afirmă că fost chemată pentru a discuta privind vopsirea unei încăperi, susţine că a fost bătută şi ameninţată de poliţist. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

O cantitate infimă de droguri și o condamnare mai veche l-au trimis pe un tânăr din Sebeș după gratii. Va executa 2 ani și 6 luni

Publicat

trei deținuți ai penitenciarului aiud, trimiși în judecată după ce

Un tânăr în vârstă de 24 de ani a fost trimis în Penitenciarul Aiud unde va avea de executat o pedeapsă de 2 ani și 6 luni de închisoare.

Polițiștii din Alba au comunicat că în data de 4 noiembrie l-au reținut pe tânăr și depus în penitenciar pentru executarea pedepsei. 

În comunicatul oficial al poliției, reprezentanții IPJ Alba au precizat că tânărul a fost condamnat pentru posesie de droguri pentru consum propriu.

În realitate, acesta a fost condamnat la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Om de afaceri clujean, dosar penal pentru delapidare. Și-a însușit bunuri și bani din firmă, prejudiciu de 230.000 le

Publicat

perche.jpg






În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române,  polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare din Cluj, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, au pus în aplicare, miercuri, 3 mandate de percheziție domiciliară, în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Doliu în fotbalul românesc. A murit fostul antrenor Emeric Ienei. Avea 88 de ani

Publicat

ienei e1762336426274.jpg






Fostul antrenor de fotbal Emeric Ienei, cel de numele căruia se leagă succesul echipei de fotbal Steaua București în Cupa Campionilor Europeni din 1986, a decedat, miercuri, la vârsta de 88 de ani.

Informația a fost prezentată de FC Bihor Oradea, unul dintre cluburile la care Ienei a activat în cariera sa de tehnician.

”Fotbalul românesc și bihorean este în doliu. A plecat dintre noi marele Emeric Ienei, o…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Deputatul Remus Lăpușan: Clujul are nevoie de fapte, nu de promisiuni – Terminalul Cargo trebuie să devină o prioritate reală

Publicat

remus lapusan3.jpg






Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, atrage atenția asupra întârzierilor majore în implementarea proiectului de terminal cargo la Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj, un obiectiv strategic care ar putea transforma regiunea într-un pol logistic competitiv la nivel național.

„De ani de zile, comunitatea clujeană aude despre planuri grandioase privind dezvoltarea aeroportului și despre un terminal cargo…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe