Connect with us

ACTUALITATE

Un tratament dezvoltat de AstraZeneca, în fază de testare, eficient pentru prevenirea COVID-19

Publicat

Grupul farmaceutic anglo-suedez AstraZeneca a anunţat vineri rezultate încurajatoare pentru un tratament împotriva COVID-19, care reduce semnificativ riscul de a dezvolta o formă simptomatică a bolii în rândul pacienţilor cu grad de risc, relatează AFP.

Cu toate acestea, acest tratament cu anticorpi, cu numele de cod AZD7442, nu şi-a demonstrat eficacitatea la persoanele deja expuse la virus.

Însă, administrat înainte de a intra în contact cu virusul, rezultatele sunt încurajatoare, a afirmat AstraZeneca într-un comunicat.

În acest caz, tratamentul reduce cu 77% riscul de a dezvolta o formă simptomatică, conform studiilor de fază 3, adică studii clinice la scară largă concepute pentru a măsura siguranţa şi eficacitatea acestuia.

AstraZeneca afirmă chiar că nu au existat cazuri severe de COVID-19 sau decese.

Unde sunt realizate aceste studii

La aceste studii realizate în Spania, Franţa, Belgia, Regatul Unit şi Statele Unite au participat 5.197 de persoane, dintre care 75% aveau comorbidităţi. Tratamentul a fost administrat intramuscular.

"Cu aceste rezultate extraordinare, AZD7442 ar putea fi un instrument important în arsenalul nostru pentru a ajuta oamenii care ar putea avea nevoie de mai mult decât un vaccin pentru a-şi recâştiga viaţa normală", a declarat Myron Levin, profesor la Universitatea din Colorado, Statele Unite, care conduce studiul.

"Avem nevoie de alte abordări pentru persoanele care nu sunt bine protejate de vaccinurile anti-COVID-19", a adăugat Mene Pangalos, un important oficial al AstraZeneca, care promite să publice date suplimentare despre aceste studii mai târziu în acest an.

Laboratorul a precizat că va depune un dosar la autorităţile sanitare pentru a obţine o utilizare de urgenţă sau o validare condiţionată a tratamentului, a cărui dezvoltare este finanţată de guvernul SUA.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Dosar penal pentru un tânăr din Tudora care a fost prins la volan cu toate că permisul este suspendat

Publicat

permis.jpg

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Tudora au oprit pentru control, pe drumul public din localitate, un autoturism condus de un tânăr, de 30 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta are exercitarea dreptului de a conduce autoturisme suspendat, din luna noiembrie 2026.

 

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.

...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

COD GALBEN de ploaie și burniță care vor favoriza depunerea poleiului pentru mai multe comune din județ

Publicat

cod galben de ploaie și burniță care vor favoriza depunerea

Publicitate

Meteorologii au emis un nou cod galben de ploaie și burniță care, local, depun polei. Acesta este valabil până la ora 14:00 în localitățile Hudești, Coțușca, Suharău, Havârna, Rădăuți-Prut, Avrămeni, Manoleasa, Păltiniș, Mileanca, Darabani, Drăgușeni, Mihălășeni, Viișoara, Hănești, Săveni și Ripiceni, Concești, Mitoc și Adășeni.

Pentru evitarea producerii unor evenimente rutiere, le recomandăm șoferilor să:

* evite deplasările...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Misiune contracronometru la Darabani. Un bărbat în vârstă de 67 de ani a fost salvat de pompieri militari și voluntari dintr-o fântână adâncă de aproximativ șapte metri

Publicat

misiune contracronometru la darabani. un bărbat în vârstă de 67

Publicitate

Un bărbat în vârstă de 67 de ani a fost salvat de pompieri militari și voluntari dintr-o fântână adâncă de aproximativ șapte metri. Misiunea contracronometru a avut loc în urmă cu puțin timp, în localitatea Darabani.

Bărbatul a mers să ia apă, iar, într-un moment de neatenție, a căzut în gol. Acesta a reușit să se prindă de lanț și, cu ultimele puteri, a sunat după ajutor la numărul unic de urgență 112.

La fața locului s-au deplasat...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tragedie la Călărași: O femeie de 80 de ani a murit în incendiul care i-a cuprins locuința

Publicat

tragedie la călărași: o femeie de 80 de ani a

Publicitate

O femeie în vârstă de 80 de ani, din localitatea Călărași, și-a pierdut viața în urma unui incendiu izbucnit în locuința sa. Tragedia a avut loc în această dimineață. Alarma a fost dată de un vecin.

 

La caz s-au deplasat, în cel mai scurt timp, pompierii militari de la Garda de Intervenție Ștefănești, cu o autospecială de stingere, un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță și Serviciul Voluntar pentru Situații de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe