EVENIMENT
VIDEO FOTO. A fost inaugurată la Cluj cea mai lungă aducțiune de APĂ potabilă din țară. Tișe: „99% din populație este racordată”
Joi, 11 septembrie, a fost inaugurată la Cluj-Napoca cea mai mare aducțiune de apă potabilă din țară, respectiv Cluj-Sălaj.

La inaugurare a participat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, alături de Călin Neamțu, directorul Companiei de Apă Someș S.A. și de Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.


Alin Tișe: „99% din populație este racordată”
Președintele Consiliului Județean Cluj a subliniat că proiectul crește nivelul de trai și aduce beneficii majore locuitorilor.
„Acolo unde este continuitate și susținere se văd rezultate. Proiectul de astăzi nu este unul de neglijat. Începând de astăzi punem pe hartă Clujul și Sălajul în tot ceea ce înseamnă nivel de trai. În județul Sălaj aproape 90% este racordată, iar la Cluj 99% ceea ce este o nouă cărămidă la tot ceea ce înseamnă civilizație.
Acolo unde facem se și văd rezultate. Această investiție de aproape 100 de milioane de euro se adresează la cel puțin 230.000 de oameni. Am reușit să realizăm la Cluj și Sălaj ceea ce mulți nu au crezut că putem face”, a transmis Alin Tișe.

Directorul Companiei de Apă Someș S.A. a descris amploarea conductei.
„Este un moment important în activitatea Companiei de Apă și în viața județelor Cluj și Sălaj. Este vorba de punerea în funcțiune a aducțiunii Cluj-Sălaj, din sistemul centralizat de al Clujului. Este o conductă de peste 160 de km, dacă punem și racordurile ajungem la peste 300 de km”, a adăugat Călin Neamțu, directorul Companiei de Apă Someș S.A.
Președintele CJ Sălaj: „Existau probleme privind alimentarea cu apă”
Președintele Consiliului Județean Sălaj a subliniat că proiectul rezolvă probleme vechi de alimentare cu apă.
„Acesta este un moment special pentru noi. Un proiect care a fost început cu mulți ani înainte a ajuns în faza finală. Din punctul meu de vedere ca reprezentant al cetățenilor din județul Sălaj pot să îmi exprim bucuria pentru că împreună se pot face mai multe lucruri. Astăzi suntem bucuroși să vedem că munca mai multor echipe pe parcursul anilor a ajuns la final. Pentru județul Sălaj este un lucru extraordinar pentru că existau probleme privind alimentarea cu apă în mai multe zone. Sursa pe care o aveam înainte făcea față doar pentru o anumită parte.
Asocierea cu județul Cluj a dus la rezolvarea problemelor la alimentarea cu apă în localități”, a transmis Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.


Traseul conductei vizate de acest contract are o lungime de 95,72 de km și străbate UAT-urile clujene Cluj-Napoca, Chinteni, Vultureni și Așchileu. Lungimea totală a conductei care leagă municipiile Cluj-Napoca și Zalău este de 164 km.
Aducțiunea Cluj-Sălaj are rolul de a crește semnificativ nervura sistemului regional centralizat Cluj-Sălaj deservit de Compania de Apă Someș S.A. De asemenea, va asigura alimentarea cu apă potabilă de o excelentă calitate a localităților din județele Cluj și Sălaj în care s-au construit, tot prin acest proiect major, rețele de distribuție locale și, de asemenea, va elimina vulnerabilitatea sistemelor locale din localitățile care au deja sisteme de distribuție, dar se alimentează din surse care pot fi afectate de secetă, ploi torențiale sau îngheț.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
Joi, 11 septembrie, a fost inaugurată la Cluj-Napoca cea mai mare aducțiune de apă potabilă din țară, respectiv Cluj-Sălaj.

La inaugurare a participat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, alături de Călin Neamțu, directorul Companiei de Apă Someș S.A. și de Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.


Alin Tișe: „99% din populație este...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Peste 20 de asociaţii şi grupuri de iniţiativă civică solicită autorităţilor locale reglementarea grădinăritului comunitar, dar şi sprijin pentru lansarea unor proiecte-pilot. Astfel de petiţii au fost transmise primăriilor şi consiliilor locale din Bucureşti, Cluj, Timişoara sau Sibiu.
Identificarea de terenuri
Iniţiatorii propun identificarea a zece terenuri în fiecare localitate care să fie amenajate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU puternic la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto. Pompierii intervin cu trei autospeciale și o autoscară
Un incendiu puternic a izbucnit în noptea de joi spre vineri la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto aflat pe strada Fabricilor.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiu Alba Iulia, strada Fabricilor.
Este vorba despre un incendiu ce se manifestă la o construcție metalică (hală), cu destinație de service auto, pe o suprafață de aproximativ 300 mp.
Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru pensionarii speciali. Guvernul vrea să taie 85% din pensia celor care rămân în activitate
Românii care beneficiază de pensii de serviciu sau pensii militare ar putea rămâne în câmpul muncii doar dacă acceptă o reducere drastică a pensiei.
Un proiect de lege citit în primă lectură în Guvern prevede diminuarea cu 85% a pensiei pe perioada în care beneficiarii continuă să lucreze.
Ce prevede proiectul? Muncă da, dar cu pensie tăiată drastic
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Ioana...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Kituri gratuite de testare pentru prevenirea cancerului de col uterin la Cluj. Program pilot lansat de Institutul Oncologic
Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” din Cluj-Napoca a lansat un program pilot care le oferă femeilor acces gratuit la o metodă modernă și simplă de testare pentru depistarea riscului de cancer de col uterin.
Inițiativa are ca scop creșterea gradului de prevenție și facilitarea accesului la investigații medicale medicale esențiale.
Kiturile gratuite de autoprelevare sunt disponibile într-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
