EVENIMENT
VIDEO/FOTO: Șapte migranţi prinşi ascunşi în cutii de carton, într-un microbuz, la frontieră Arad

Şapte migranţi din Vietnam şi Bangladesh au fost prinşi încercând să iasă ilegal din ţară, prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II, cinci fiind ascunşi într-un microbuz, în cutii de carton, iar doi se aflau în cabina unui TIR.

În urma unei analize de risc, autorităţile de la PTF Nădlac II au verificat un microbuz ce urma să iasă din ţară, condus de un român de 36 de ani, descoperind în interiorul autoutilitarei, în zona destinată transportului de marfă, cinci persoane. Acestea stăteau în cutii de carton lipite cu bandă adezivă, conform unui comunicat de presă remis, luni, de Poliţia de Frontieră Arad.

Autorităţile au stabilit că este vorba de migranţi din Vietnam, două femei şi trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 20 şi 24 de ani, care intenţionau să ajungă în state din vestul Europei. Ei au intrat legal în ţara noastră, în baza documentelor personale.

De asemenea, la acelaşi punct de trecere a frontierei, s-a prezentat la ieşirea din ţară un român de 37 de care care conducea un TIR. Conform documentelor, transporta cablaje auto pe ruta România – Franţa. În urma controlului, însă, au fost descoperiţi, în cabina automarfarului, doi bărbaţi din Bangladesh, de 30 şi 34 de ani, solicitanţi de azil în ţara noastră.
În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări pentru trafic de migranţi, în cazul şoferilor, şi tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, în cazul celor şapte persoane din Vietnam şi Bangladesh.
Sursa: Poliția de Frontieră Română
EVENIMENT
Capcană cibernetică explicată de magistrații Tribunalului Alba: Cum pierzi controlul telefonului, după ce votezi angajatul anului
Cele mai simple acțiuni pe internet, cele care nu dau nimic de bănuit, sunt de fapt cele care îți pot cauza cele mai multe probleme. Una dintre ele este o rugăminte de a vota o persoană la titlul de ”angajat al anului” într-o companie. Apare pe ecranul telefonului, într-un mesaj trimis pe WhatsApp și conține doar o rugăminte și un link care trebuie accesat.
În realitate este o escrocherie pe internet pusă la cale de cei care vor să îți fure datele personale, sau să îți…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cravata Galbenă, extraordinara poveste a lui Sergiu Celibidache, în acest weekend în Alba Iulia, la Cinema Inspire din Alba Mall
Filmul Cravata Galbenă, extraordinara poveste a lui Sergiu Celibidache, poate fi văzut în acest weekend în Alba Iulia, la Cinema Inspire din Alba Mall.
Dintr-un colț al României începe extraordinara poveste a unui copil cu un vis, care a cucerit lumea. Povestea lui Sergiu Celibidache.

Este călătoria unui om care a refuzat orice compromis, de la copilăria trăită sub un tată autoritar în România interbelică, până…
Citește mai mult pe Alba24.ro
În 6 decembrie este Sfântul Nicolae sau Moş Nicolae, aşa cum îl cunosc copiii. Toți cei care poartă numele de Nicolae, Nicoleta, Nicușor, Niculiță, Niculina, Nicu, Nicole și alte derivate ale acestora își serbează ziua numelui, scrie Alba24.
Mesaje, urări şi felicitări de Moş Nicolae
Pentru cei care doresc să transmită un gând bun, o urare sau o felicitare, dar nu au inspirație sau timp,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Radare de weekend în Alba. Locații în care Poliția Rutieră monitorizează circulația, în 6-7 decembrie
Radare de weekend în Alba, 6-7 decembrie. Polițiștii rutieri monitorizează traficul și în acest weekend. Vor fi folosite și aparate din sistemul e-SIGUR.
Potrivit IPJ Alba, polițiștii rutieri vor acționa, în weekend, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro



