EVENIMENT
VIDEO Iohannis: Starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile
Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri, că starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile.
„În aceste condiţii, în care nu doar că nu scade numărul bolnavilor, dar şi creşte, este evident că starea de alertă va fi prelungită pentru 30 de zile. (…) Se vor păstra restricţiile care sunt acum în vigoare”, a spus şeful statului, într-o declaraţie susţinută la Palatul Cotroceni.

Preşedintele Iohannis a avut o şedinţă privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19 cu prim-ministrul Ludovic Orban, viceprim-ministrul Raluca Turcan, ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. AGERPRES
Sursa foto-video: www.presidency.ro
EVENIMENT
Regizorul Cornel Todea ar fi împlinit azi 90 de ani. Clujeanul care a marcat teatrul și televiziunea românească
Cornel Todea, regizor de teatru, film și televiziune, născut la Cluj pe 18 noiembrie 1935, ar fi împlinit azi vârsta de 90 de ani. Considerat unul dintre cei mai influenți regizori ai scenei românești din ultimul secol, Todea a lăsat în urmă o carieră vastă, de peste cinci decenii, care a definit teatrul pentru copii, teatrul TV și spectacolele de divertisment.
Moștenirea sa rămâne puternică, atât la Cluj,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un incendiu a izbucnit în noaptea de luni spre marți, în jurul orei 01:50, în satul Tăuni din comuna Valea Lungă. Focul a cuprins o anexă gospodărească.
Potrivit ISU Alba, Stația de pompieri Blaj a intervenit pentru localizarea și stingerea unui incendiu în satul Tăuni din comuna Valea Lungă.
Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifesta la o anexă gospodarească (grajd), fără animale sau persoane surprinse în interior.
Pompierii au intervenit cu o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
18 noiembrie, la Sala Unirii: spectacolul istoric „Marea Unire de la Alba Iulia”. Eveniment prezentat de studenți
Studenții internaționali și cei români ai Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia prezintă marți spectacolul istoric „Marea Unire de la Alba Iulia”.
Evenimentul este organizat marți, 18 noiembrie, de la ora 17.00, la Sala Unirii din Alba Iulia.
Va fi prezentată o scenetă de reconstituire istorică, realizată de studenți români și internaționali de la UAB.
De asemenea, corul Facultății de Teologie va susține un recital.
În expoziție, vor fi prezentate…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Liderii AUR din Parlament: Puterea fură votul românilor și încalcă legea în ce privește numirile în conducerile TVR și Radio
Grupurile AUR din Senat și Camera Deputaților acuză partidele puterii că fură votul românilor și își bat joc de lege, în contextul nominalizărilor în consiliile de administrație ale Televiziunii și Radioului Public.
Deși prevederile legale sunt clare, iar repartizarea locurilor în CA ale SRR și SRTv trebuie să respecte proporționalitatea configurației din Parlament, puterea vrea să acorde un număr de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


