EVENIMENT
Abrogarea recursului compensatoriu a căzut în Comisia juridică. Deputatul Florin Roman: PSD păstrează ”legea care aduce moartea”
Florin Roman a lansat o serie de acuzații la adresa PSD, după ce abrogarea legii recursului compensatoriu a căzut în Comisia juridică la doar un vot.
Acesta consideră că din acest motiv, 20.000 de infractori sunt lăsați liberi pe străzile României, dar și că alți infractori vor fi eliberați timpuriu.
Declarațiile lui Florin Roman:
”PSD a decis să refuze abrogarea recursului compensatoriu solicitat de PNL, în această sesiune extraordinară, respingând prin vot în Comisia juridică, propunerea noastră.
La un singur vot diferență, PSD a impus amânarea dezbaterii parlamentare, pentru a-i scăpa pe corupții lor. Prin această decizie, PSD ține ușă deschisă violatorilor, tâlharilor, criminalilor și violatorilor, care profită de orice zi pentru a beneficia de cele 6 zile bonus pentru eliberare condiționată, făcute cadou de PSD. Decizia PSD de a nu renunță la recursul compensatoriu înseamnă că peste 20.000 de infractori, eliberați timpuriu, pot zburdă liber pe stradă.
Amânarea abrogării înseamnă că noi deținuți periculoși se pot eliberă zilnic și pot produce noi drame, tâlharii că cea de la Alba Iulia sau crimă de la Mediaș. Aproape 1300 de deținuți din cei eliberați au fost rearestati. În condițiile actuale, criminalul de la Caracal, Gheorghe Dincă, nu face mai mult de 8 ani de închisoare.
Solicităm PSD și premierului Viorică Dăncilă, care a declarat “război” împotrivă criminalilor, violatorilor, tâlharilor și pedofililor, doar la televizor, să accepte discutarea de urgență a proiectului și abrogarea “legii care aduce moartea”.
PNL a propus o serie de măsuri legislative alternative, cum este cea referitoare la folosirea brătărilor electronice, construcția de noi penitenciare, insă toate aceste măsuri au fost ascunse în sertarele din parlament.
Solicităm PSD să se decidă dacă este de partea cetătenilor sau a doar de partea infractorilor? Măcar în ceasul al 12-lea!”
Sursa: Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier între Frata și Poiana Frății. Autoturism răsturnat, o persoană transportată la spital
Un accident rutier s-a produs în această dimineață între localitățile Frata și Poiana Frății, acolo unde o mașină s-a răsturnat în urma impactului cu un microbuz.
Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Mociu au intervenit prompt la fața locului, unde au găsit patru persoane implicate în incident. Din fericire, nicio victimă nu a rămas încarcerată în urma răsturnării autoturismului.
O femeie a ajuns…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Automatele de cafea amplasate la Kaufland Cetate, sparte în timpul nopții. Polițiștii din Alba fac cercetări
Automatele de cafea, amplasate la Kaufland Cetate în Alba Iulia, au fost sparte în timpul nopții. Poliția a fost chemată la prima oră a dimineții, la fața locului, potrivit surselor Alba24.
IPJ Alba a confirmat situația: ”Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia efectuează verificări, în vederea identificării autorilor, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat”.


O echipă de polițiști a fost văzută la fața locului, ridicând…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Parlamentarii de Cluj, la un an de mandat. Deputatul Răzvan Ciortea (PSD) a luat o singură dată cuvântul în plen
La un an de la alegerile parlamentare din 1 decembrie 2024, activitatea celor 14 aleși de Cluj în Parlamentul României arată diferențe semnificative de implicare și productivitate. În timp ce unii deputați și senatori se remarcă printr-un număr ridicat de inițiative legislative, intervenții în plen și întrebări adresate Guvernului, alții au avut o prezență mult mai discretă, concentrată mai degrabă pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Proiect pentru asfaltarea a șase străzi din satul Benic. Emiterea acordului de mediu, solicitat la ANMAP
Proiect pentru asfaltarea a șase străzi din satul Benic. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) – Direcția Județeană Alba a anunțat recent depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Modernizare infrastructură rutieră în satul Benic, comuna Galda de Jos”.
Prin proiect se propune modernizarea a șase străzi din satul Benic, în lungime totală de 3.338 m.
Este vorba despre:
- strada Becheru – 800 m
- strada Crișan – 420…
Citește mai mult pe Alba24.ro



