Connect with us

ACTUALITATE

Acord în UE. Numărul vaccinurilor se dublează

Publicat

Uniunea Europeană (UE) a încheiat un nou acord cu Pfizer/BioNTech pentru achiziţionarea a încă 300 de milioane de doze de vaccin COVID-19, în plus faţă de cele 300 de milioane deja cumpărate, dublând astfel numărul de doze achiziţionate de la aceşti producători, a anunţat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, informează Reuters şi dpa.

„Comisia Europeană le-a propus astăzi (vineri) statelor-membre ale UE să cumpere o cantitate suplimentară de 200 de milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 produs de BioNTech-Pfizer, cu opţiunea de a achiziţiona alte încă 100 de milioane de doze”, se spune în comunicat.

„Acest lucru îi va permite UE să cumpere în total 600 de milioane de doze din acest vaccin, care este deja folosit pe teritoriul UE”, subliniază comunicatul.

Von der Leyen a precizat că 75 de milioane de doze adiţionale de vaccin ar urma să fie livrate în al doilea trimestru al acestui an.

Vaccinul, denumit Comirnaty, a fost primul dintre cele două vaccinuri aprobate până acum pentru a fi utilizate în UE. Campania de vaccinare din UE cu vaccinul produs de alianţa germano-americană Pfizer-BioNTech, a demarat în decembrie.

Executivul UE, care negociază în numele statelor-membre, a asigurat contracte pentru livrarea a mai mult de 2 miliarde de potenţiale vaccinuri, de la şase producători. Celelalte patru vaccinuri nu au primit deocamdată undă verde de la Agenţia Europeană de Medicamente.

Alături de lideri ai UE, Comisia Europeană a devenit şi ea ţinta criticilor, cetăţeni europeni fiind nemulţumiţi de relativa încetineală cu care a demarat campania de vaccinare pentru cei 450 de milioane de locuitori ai blocului comunitar.

UE a mai aprobat vaccinul Moderna, însă aşteaptă încă livrarea primelor 160 de milioane de doze. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Fenomenul luminos care a uimit orașul: 150 de lampioane ridicate de elevii de la Școala de Cooperație pentru Ziua Națională

Publicat

fenomenul luminos care a uimit orașul: 150 de lampioane ridicate

Publicitate

Pe cerul municipiului Botoșani au apărut, joi seară, zeci de lumini ce au stârnit curiozitate, filmări și numeroase întrebări din partea botoșănenilor. Fenomenul, observat din mai multe cartiere ale orașului, a fost inițial asociat de unii oameni cu aparate de zbor, drone sau chiar formații neobișnuite de lumini, mai ales că deplasarea lor părea ordonată și vizibilă pe o distanță mare.

După ce imaginile au circulat intens în mediul online,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 27 noiembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de joi, 27 noiembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 27 noiembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 27 noiembrie 2025:

Loto 6/49: 33, 41, 28, 25, 2, 30

Loto 5/40: 25, 17, 5, 38, 26, 30

Noroc: 4 8 0 3 9 5 9

Joker: 3, 9, 4, 17, 42 + 13

Publicitate

Noroc Plus: 0 5 7 3 0 7

Super Noroc: 5 1 2 7 4 3


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cerul Botoșaniului, luminat de zeci de obiecte misterioase! Martorii vorbesc despre 100 de lumini care au traversat orașul în zbor 15 minute

Publicat

cerul botoșaniului, luminat de zeci de obiecte misterioase! martorii vorbesc

Publicitate

Zeci de lumini misterioase au fost observate, miercuri seară, pe cerul municipiului Botoșani, într-un fenomen vizibil timp de aproximativ 15 minute. Între orele 17:00 și 17:15, oamenii au ridicat telefoanele spre cer și au surprins ceea ce păreau a fi între 70 și 100 de puncte luminoase, dispuse în grupuri triunghiulare și mișcându-se în aceeași direcție.

Imaginile au fost filmate din mai multe zone ale orașului, iar martorii vorbesc despre un…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Astăzi, 27 noiembrie: 85 de ani de la moartea marelui istoric Nicolae Iorga

Publicat

astăzi, 27 noiembrie: 85 de ani de la moartea marelui

Publicitate

Nicolae Iorga, istoric, critic literar, memorialist, dramaturg, poet, om politic, profesor universitar și academician, s-a născut la 5 iunie 1871, la Botoșani, iar tatăl său, Nicu Iorga, era avocat, relatează agerpres.ro.

A fost un copil precoce, învățând să scrie și să citească la o vârstă mică, inclusiv în limba franceză. A urmat clasele primare în localitatea natală (1878-1881), apoi studiile liceale la Botoșani (1881-1886) și la Liceul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe