EVENIMENT
Arafat: Tulpina nouă nu aduce o boală mai gravă, doar că este mai contagioasă
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, a declarat vineri că tulpina nouă de coronavirus, care a fost identificată deja și în România, nu aduce o simptomatologie mai gravă, ci este mai contagioasă și aduce un număr mai mare de persoane infectate.
„Decizia este a colegilor de la Ministerul Sănătății, INSP, Spitalul Balș, sunt trei instituții care pot să secvențieze. Cu cât secvențiem mai mult, cu cât știm mai mult care este de fapt tipologia care există în România. Secvențierea nu are un impact asupra tratamentului sau asupra a ce medicamente prescriem bolnavului sau așa mai departe. Inclusiv tulpina nouă nu aduce simptome sau nu aduce o boală mai gravă, doar că este mai contagioasă și aduce un număr mai mare de persoane infectate”, a declarat Raed Arafat.
Întrebat de jurnaliști cât înseamnă în realitate depistarea celor două noi cazuri, șeful DSU a spus că acest lucru se va stabili în urma anchetelor epidemiologice, dar că este posibil ca fiecare caz să fi dus la infectarea altor 2,3 persoane.
„În realitate poate să însemne că fiecare a infectat cel puțin încă 2,3 persoane, posibil, deci depinde cum s-au mișcat, când au venit să se testeze, de când sunt pozitivi, în ce anturaj au umblat, dacă au folosit mijlaoce de transport în comun, dacă au participat la activități comune fără să respecte portul măștii. Este foarte relativă treaba și de aici INSP și mai degrabă DSP-urile care fac anchetă epidemiologică o să ne spună un caz cam ce contacte a avut ca să intre contactele în carantină”, a mai spus Arafat.
Încă două cazuri cu tulpină SARS-CoV-2 în varianta nouă, B.1.1.7, descrisă în Marea Britanie, cu transmisibilitate crescută, au fost secvențiate la INBI „Matei Balș”, a informat, vineri, Ministerul Sănătății.
(sursa: Mediafax)
Echipa de baschet U-BT Cluj a obținut, sâmbătă, o victorie importantă în deplasare, impunându-se cu 104-98 în fața celor de la FMP Belgrad. Dusan Miletic a fost principalul artizan al succesului, încheind meciul cu 28 de puncte, urmat de Creek, cu 20, și Guzman, cu 17. Chiar dacă a înscris doar 7 puncte, Russell a adunat 14 assisturi, jumătate din totalul echipei noastre.
Primul 5 al clujenilor a fost format…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Avertizare Cod Galben de vânt puternic în zona de munte din Alba. Viteze de 90-120 km/h, la rafală
Meteorologii au emis sâmbătă seara o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, valabilă în Alba și alte județe din țară.
Potrivit ANM, până la ora 00:00 sunt așteptate intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 90 … 120 km/h.
Este vizată zona de munte, de peste 1800 m, din Alba, Sibiu, Hunedoara, Vâlcea, Brașov, Caraș-Severin, Gorj, Argeș, Prahova și Dâmbovița.
sursa: meteoromania.ro
EVENIMENT
Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca face angajări. Ce posturi sunt disponibile
Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj-Napoca organizează concurs în 11 decembrie pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a mai multor posturi de personal TESA și muncitori.
Astfel, spitalul are nevoie de:
-inginer construcții la Serviciul Tehnic – 1 post, diplomă de licenţă în specialitatea construcţii, fără condiții de vechime
-șef formație muncitori la formația lăcătuși – 1 post,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Târgul de Crăciun din Alba Iulia se va muta, din 2026, înapoi în Piața Cetății. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Târgul de Crăciun din Alba Iulia se va muta, din 2026, înapoi în Piața Cetății. Primarul Gabriel Pleșa a transmis că serviciul pentru organizarea târgului urmează să fie concesionat pentru o perioadă de patru ani.
„Anul viitor vom promova o hotărâre de Consiliu Local, prin care concesionă serviciul acesta, Târgul de Crăciun, pentru patru ani, în așa fel încât cei care vor depune o ofertă și vor vrea să îl organizeze timp de patru ani de zile să poată face în fiecare…
Citește mai mult pe Alba24.ro


