EVENIMENT
Bistrița-Năsăud: Prins făcând autostopul, după ce a furat bijuterii în valoare de aproximativ 10.000 de lei
Un bărbat de 42 de ani, acuzat că a sustras o cutie de valori în care se aflau bijuterii de aproximativ 10.000 de lei, a fost prins în timp ce făcea autostopul, având bunurile furate asupra sa, a informat luni Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Bistriţa-Năsăud.
Bărbatul ar fi comis furtul în plină zi, dintr-un imobil din localitatea Blăjenii de Sus.
"La orele amiezii, în 21 februarie, un bărbat de 42 de ani din Feldru ar fi pătruns prin efracţie într-un imobil din localitatea Blăjenii de Sus. De aici ar fi sustras o cutie de valori, cauzând un prejudiciu de aproximativ 10.000 lei. La scurt timp după comiterea faptei, în localitatea Blăjenii de Jos, poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Beclean au identificat bărbatul, făcând autostopul, în încercarea de a se deplasa în municipiul Bistriţa, având asupra sa bunurile sustrase", a precizat IPJ.
Prejudiciul a fost recuperat şi restituit păgubiţilor, iar bărbatul de 42 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat. AGERPRES
EVENIMENT
”U” Cluj, remiză în ultimul amical din cantonamentul din Turcia, cu echipa Wizdew Lodz (Polonia)
”U” Cluj a remizat, luni, în ultimul meci amical din cantonamentul din Turcia, scor 1-1, cu echipa poloneză Wizdew Lodz, golul clujenilor fiind marcat de Ovidiu Bic în minutul 88, din penalty.
Scorul a fost deschis de polonezi în prima repriză prin Andi Zeqiri, fostul jucător al lui Basel, Brighton sau Augsburg.
Echipa de start: Gertmonas – Chinteș, Coubiș, Cisse, Silva – Codrea, Murgia – Macalou, Fabry,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației va testa noile standarde de evaluare a elevilor din clasele primare și gimnaziale. Cum se pot înscrie școlile
Ministerul Educației a anunțat că școlile se pot înscrie pentru a pilota standardele naționale de evaluare pentru învățământul primar și gimnazial.
Pilotarea nu va schimba modul de notare a elevilor. Profesorii vor folosi standardele ca rusă de informare pentru evaluare și notare, potrivit ministerului.
Nota rămâne, dar este justidicată în mod obiectiv și transparent, precizează sursa citată.
Procedura
În unitățile de învățământ, la anumite clase și discipline...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? Fată de 16 ani din Roșia Montană, căutată de familie și poliție. A plecat de acasă și nu a revenit
O fată de 16 ani din Roșia Montană este căutată de familia ei și de Poliția Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Luni seara (12 ianuarie), polițiștii din orașul Abrud fost sesizați de către un bărbat în vârstă de 48 de ani, cu privire la faptul că, dimineața, fiica sa, Denisa Rebeca LUNGU, în vârstă de 16 ani, a plecat de la domiciliul ei.
Minora a fost dată în urmărire, iar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Gherla au dispus, luni, reținerea față de un tânăr de 20 de ani, pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat într-un dosar ce vizează infracțiunile de încăierare și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Astfel,, în data de 10 ianuarie., în jurul orei 22.35, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au fost sesizați, prin apel 112, cu privire...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
