Connect with us

ACTUALITATE

Coronavirus: Cehia aşteaptă două săptămâni efectul noilor măsuri înainte de lockdown

Publicat

Cehia, care are în prezent cea mai mare rată de creştere a numărului de infectări cu coronavirus, va aştepta cel puţin două săptămâni înainte de a decide dacă va impune carantina totală pentru a combate epidemia, a afirmat duminică vicepremierul Karel Havlicek, transmite Reuters.

Săptămâna trecută s-a decis închiderea barurilor şi restaurantelor, iar şcolile au trecut la învăţarea la distanţă. Sălile de sport şi de fitness, teatrele şi cinematografele erau deja închise, însă magazinele au continuat să funcţioneze.

Sâmbătă, Cehia a raportat încă 8.713 de cazuri de infectare, cel mai ridicat bilanţ pentru o zi de weekend.

Centrul european ECDC a indicat pentru Cehia o incidenţă de 828 de cazuri la 100.000 de locuitori în ultimele două săptămâni, de peste 10 ori mai mare decât în ţara vecină Germania.

De la redeschiderea şcolilor în septembrie, numărul cumulat de cazuri a crescut de aproape 7 ori.

'Nu vom decide în această săptămână în ce priveşte un lockdown. Am spus clar că vom aştepta (până la 2 noiembrie) pentru rezultate', a afirmat Havlicek la televiziunea cehă.

Ministrul de interne, Jan Hamacek, a declarat duminică la o emisiune a CNN că mixul de noi măsuri ar trebui să ajute la micşorarea numărului de reproducţie R, în prezent de circa 1,4, cu 30-40%.

Creşterea numărului de cazuri - cu aproape 100.000 de la începutul lui octombrie într-o ţară cu 10,7 milioane de locuitori - şi cele 1.352 de decese de COVID-19 obligă autorităţile să facă planuri pentru spitale de campanie şi ajutor extern.

În jur de 500 de suporteri sportivi, inclusiv grupuri de ultraşi, au protestat duminică la Praga împotriva restricţiilor antiepidemice, sfidând interdicţia privind adunările publice. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Incendiu violent într-o gospodărie din Coțușca. Acoperișul unei case, dar și mai multe anexe au fost cuprinse de flăcări

Publicat

foto: incendiu violent într o gospodărie din coțușca. acoperișul unei case,

Publicitate

Un incendiu violent s-a produs, astăzi, într-o gospodărie din localitatea Coțușca. Acoperișul unei case, dar și mai multe anexe au fost cuprinse de flăcări. Nu au fost persoane rănite, însă pagubele sunt însemnate.

Pentru stingerea incendiului și înlăturarea efectelor au intervenit pompierii din cadrul Punctului de Lucru Coțușca, Stației Săveni și Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Coțușca, cu trei autospeciale de stingere,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Minor de 16 ani din Săveni, dat dispărut. Poliția solicită sprijinul populației

Publicat

minor de 16 ani din săveni, dat dispărut. poliția solicită

Publicitate

Un adolescent în vârstă de 16 ani, din orașul Săveni, județul Botoșani, este căutat de polițiști după ce a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit.

Potrivit informațiilor transmise de reprezentanții Poliției Orașului Săveni, la data de 11 februarie 2026, oamenii legii au fost sesizați cu privire la dispariția lui Olaru Marian Sebastian, născut la data de 3 septembrie 2009, domiciliat în Săveni, județul Botoșani.

Conform celor semnalate,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Se întrerupe apa în Dorohoi. „Rugăm utilizatorii din zonele menționate să își asigure rezervele de apă necesare”

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani informează utilizatorii din municipiul Dorohoi că, pentru remedierea unei avarii apărute la rețeaua de alimentare cu apă de pe strada Alexandru Ioan Cuza, se va întrerupe furnizarea apei potabile în data de 12 februarie 2026, în intervalul orar 0800-1630.

Vor fi afectați consumatorii ce locuiesc în imobilele situate pe străzile Alexandru Ioan Cuza, Lt. Olinescu, Viilor și Poștei.

Rugăm utilizatorii din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Săptămâna aceasta, la Teatrul „Mihai Eminescu”: Spectacolele „Portugalia” de Zoltán Egressy și „Caragiale e de vină” de Matei Vișniec

Publicat

săptămâna aceasta, la teatrul „mihai eminescu”: spectacolele „portugalia” de zoltán

Publicitate

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani invită iubitorii de teatru, în acest sfârșit de săptămână, la spectacolele „Portugalia” de Zoltán Egressy și „Caragiale e de vină” de Matei Vișniec.

Sâmbătă, 14 februarie, de la ora 1900, botoșănenii sunt așteptați la Teatrul „Mihai Eminescu” la spectacolul Portugalia” de Zoltán Egressy.

Regia: Vladimir Anton
Scenografia: Gelu Rîșca
Coregrafia: Victoria Bucun
Asistent regie: Răzvan...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe