EVENIMENT
Din 8 iunie, carantină obligatorie 14 zile pentru persoanele care ajung în Regatul Unit. Care sunt excepțiile
Guvernul britanic a decis că, începând cu data de 8 iuunie, persoanele care ajung în această țară vor sta obligatoriu 14 zile în carantină, excepție făcând doar lucrătorii sezonieri din agricultură, șoferii mijloacelor de transport marfă, cadrele medicale și persoanele venite din Irlanda.
Măsura carantinei se aplică atât britanicilor, cât și cetățenilor străini care vor să intre în Regatul Unit și face parte din noua strategie a guvernului de la Londra privind controlul pandemiei de coronavirus.
Noile reglementari vor fi evaluate o data la 3 săptămâni.
Cei care vor să intre în Marea Britanie vor lăsa adresa și elemente de contact pentru a putea fi verificați de autorități. .
Noile măsuri sunt criticate de reprezentanții companiilor aeriene și de oameni de afaceri.
Spre deosebire de alte țări, Marea Britanie nu a introdus pînă acum prea multe restricții în privința călătoriilor internaționale. A depășit vârful pandemiei, înregistrând peste 250.000 de infectări și peste 37.000 de decese.
Acum vrea să prevină importul de infectări și să-și ia toate măsurile pentru un eventual val doi al epidemiei.
Sursa: stiriletvr.ro
EVENIMENT
VIDEO. Proiectul revoluționar de la Cluj, lăudat de fostul ministru al Energiei: „Cea mai mare resursă a României sunt oamenii”
EVENIMENT
Sterilizare gratuită pentru câinii cu stăpân din județul Cluj. Cum se fac înscrierile în noul program al Consiliului Județean
Consiliul Județean Cluj a demarat Programul județean de sterilizare, microcipare și înregistrare a câinilor cu stăpân, o măsură menită să contribuie la controlul responsabil al populației canine și la prevenirea abandonului.
Programul, primul de acest fel din țară, se adresează celor care au domiciliul sau reședința în județul Cluj, cu excepția municipiului Cluj-Napoca, care beneficiază deja de un...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup
Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar.
Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică.
Deținutul în cauză este Mihai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei
O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.
Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
