Connect with us

EVENIMENT

Grupul de Comunicare Strategică: 38 de persoane în carantină. 11.311 de persoane sunt în izolare la domiciliu

Publicat

Un număr de 38 de persoane sunt în carantină instituţionalizată la nivel naţional pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID-19 (coronavirus), iar alte 11.311 de persoane sunt în izolare la domiciliu şi sub monitorizare medicală, informează Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, pe teritoriul României au fost confirmate 6 cazuri de infectare cu virusul COVID - 19 (coronavirus), iar un pacient, primul depistat pe teritoriul ţării noastre ca fiind pozitiv, este considerat vindecat după ce două teste au ieşit negative la un interval de 24 de ore unul de celălalt - bărbatul fiind externat.

Ceilalţi 5 pacienţi sunt internaţi la Cluj-Napoca, Timişoara şi Iaşi, starea acestora de sănătate fiind în acest moment bună, afirmă sursa citată.

Totodată, anchetele epidemiologice la Suceava şi Timişoara continuă pentru a identifica toate persoanele cu care au intrat în contact pacienţii depistaţi pozitiv miercuri.

"Facem apel la rudele persoanelor depistate pozitiv să respecte regulile de carantină şi izolare şi să nu încerce să viziteze pacienţii internaţi, pentru că aceştia stau în izolare completă până când sunt declaraţi vindecaţi", afirmă Grupul de Comunicare Strategică.

Cei doi cetăţeni români infectaţi cu virusul COVID-19 (coronavirus) şi internaţi într-un spital din Japonia au fost declaraţi vindecaţi şi vor fi externaţi. Cetăţenii români se vor întoarce în ţară.

În cursul zilei de miercuri au fost înregistrate 69 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 1011 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor.

"Le reamintim cetăţenilor să ia în considerare doar informaţiile verificate prin sursele oficiale şi să apeleze pentru recomandări şi alte informaţii la linia TELVERDE. De asemenea, cetăţenii români din străinătate pot solicita informaţii despre prevenirea şi combaterea virusului la linia special dedicată lor +4021.320.20.20", se arată în informare.

Potrivit aceleiaşi surse, până la data de 4 martie au fost raportate 3.351 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveţia, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania şi Regatul Unit. AGERPRES

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Joi, 5 februarie: Acces gratuit pentru vizitatorii Palatului Principilor din Alba Iulia, la doi ani de la inaugurare

Publicat

joi, 5 februarie: acces gratuit pentru vizitatorii palatului principilor din

Vizitatorii au acces gratuit la Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, joi, 5 februarie, cu ocazia aniversării a doi ani de la inaugurare.

„La doi ani de la inaugurare, ne bucurăm că Palatul Principilor Transilvaniei s-a consolidat ca reper cultural și turistic, atât la nivel național, cât și internațional.

Mulțumim publicului și partenerilor care au fost alături de noi într-un an definitoriu pentru instituție.

Ne propunem ca în 2026 să continuăm dezvoltarea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Derby de Cluj la intensitate maximă. CFR și Universitatea se înfruntă într-un meci cu miză uriașă. Biletele s-au pus în vânzare

Publicat

u cluj cfr superliga.jpg






Clujul fotbalistic fierbe din nou. Peste doar câteva zile, stadionul din Gruia va găzdui un nou episod din cel mai așteptat duel local, Derby de Cluj, confruntarea dintre CFR Cluj și Universitatea Cluj, un meci care depășește granițele sportului și se trăiește cu sufletul.

Declarat de autorități drept un meci cu grad ridicat de risc, derby-ul va beneficia de măsuri speciale de organizare, menite să asigure...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câte mașini electrice și hibride sunt în Alba. Situația numărului de autoturisme înmatriculate, raportat la numărul de locuitori

Publicat

câte mașini electrice și hibride sunt în alba. situația numărului

Câte mașini electrice și hibride sunt în Alba. În județul Alba erau înmatriculate, la finalul anului 2025, un număr de 690 de autoturisme electrice, respectiv un autoturism la 472 de locuitori, sub media națională (o mașină electrică la 310 locuitori).

De asemenea, în județ sunt înmatriulate 2.744 de mașini cu motor hibrid, respectiv o mașină hibrid la 118,78 de locuitori. În ceea ce privește numărul total de autoturisme, Alba se află pe locul 6 la nivel național, cu o...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO ȘTIREA TA: Părinți nevoiți să „înoate” în noroi pentru a-și duce copiii la grădiniță, la Teiuș. „Condiții ca în Evul Mediu”

Publicat

foto Știrea ta: părinți nevoiți să „înoate” în noroi pentru

Părinții care își duc copiii la o grădiniță din Teiuș se confruntă zilnic cu o situație dificilă: pentru a-și lăsa sau prelua micuții, trebuie să circule pe un drum îngropat în noroi.

Strada Horea din localitate a devenit aproape impracticabilă din cauza lucrărilor de reabilitare, combinate cu condițiile meteo din ultima perioadă.

Ironia situației este că, înainte de începerea lucrărilor, strada arăta decent și era asfaltată. Părinții descriu condițiile din...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe