EVENIMENT
Liviu Dragnea, infectat cu noul coronavirus. Avocat – starea lui de sănătate este bună

Fostul preşedinte al PSD, Liviu Dragnea, aflat în închisoare, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, el fiind transferat la Spitalul Penitenciar Jilava pentru a primi tratament.
Avocata lui Dragnea, Flavia Teodosiu, a confirmat, pentru AGERPRES, că fostul lider al PSD a fost confirmat ca fiind infectat cu noul coronavirus şi a explicat că, deocamdată, starea acestuia este bună.
Dragnea a fost transferat de la Penitenciarul Rahova la Spitalul Penitenciar Jilava, unde sunt trataţi deţinuţii infectaţi cu SARS-CoV-2.
Liviu Dragnea se află în penitenciar din 27 mai 2019, când a fost condamnat definitiv de instanţa supremă la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman. AGERPRES
EVENIMENT
Va fi vreme de plajă în septembrie, pe litoral. Ce spun meteorologii despre prognoza pentru toamna anului 2025

Va fi vreme de plajă în septembrie, pe litoral, spun meteorologii. După câteva zile răcoroase, urmează o încălzire a vremii, de miercuri. Iar începutul toamnei va aduce temperaturi mai mari.
Apa mării s-a răcit în ultima perioadă, însă meteorologii vin cu vești bune. Va ploua mai puțin, iar vântul se va mai liniști. De asemenea, temperatura apei mării va crește treptat.
Florinela Georgescu, director de prognoze al ANM, spune că există posibilitatea ca vremea să fie mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ADR Centru cumpără un autoturism electric și alte cinci mașini plug-in hybrid. Care este valoarea investiției

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Centru cumpără un autoturism electric și alte cinci mașini plug-in hybrid. Investiția se ridică la peste 870.000 de lei.
Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru a lansat pe 22 august, în SEAP, o licitație pentru achiziția a șase autovehicule, respectiv o mașină electrică și cinci autoturisme plug-in hibrid.
Valoarea estimată a contractului este de 876.000 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, pentru îndeplinirea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Cum își răsplătesc angajații primăriile marilor municipii din România. Mai sunt sporuri ca la Cluj?

Toți cei 960 de angajați ai Primăriei Cluj-Napoca vor primi, începând din această vară, un spor pentru condiții vătămătoare în valoare de 300 de lei brut pe lună. Cluj24 a aflat care este situația în alte primării din România?
Decizia, justificată printr-un raport al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Cluj care a identificat peste o mie de cazuri de afecțiuni asociate muncii de birou, a stârnit ample…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Poliția din Cluj a fost sesizată, luni, 25 august, în jurul orei 15:00, cu privire la dispariția unui cetățean străin.
Este vorba despre Dechau Ingemar, în vârstă de 58 de ani, care a ajuns pe Aeroportul Otopeni din București la data de 23 august și urma să călătorească spre Cluj-Napoca, însă până în prezent nu a mai fost văzut.
Semnalmente bărbat
- Înălțime aproximativă – 1,93 m,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro