Connect with us

EVENIMENT

Papa Francisc, prinţul William şi celebrităţi îşi unesc forţele pentru combaterea încălzirii globale

Publicat

papa

Papa Francisc şi prinţul William al Marii Britanii se alătură activiştilor, artiştilor, celebrităţilor şi politicienilor din întreaga lume într-o iniţiativă climatică, al cărei scop este de a evidenţia acţiunile posibile la toate nivelurile pentru combaterea încălzirii globale.

Denumit "Countdown" (Numărătoare inversă), evenimentul este organizat de platforma de conferinţe TED, o reţea specializată în diseminarea ideilor. Anul trecut, "Countdown" a fost organizat la New York.

Programul va începe la 08:00, ora Californiei (15:00 GMT), pe canalul Youtube al TED. Sunt aşteptaţi aproximativ 50 de oratori, între care papa Francisc şi prinţul Williams.

"Veţi auzi oameni din medii sociale diferite", a explicat actorul Mark Ruffalo, unul dintre participanţi, în timpul prezentării evenimentului. "Ei vor vorbi mai puţin despre probleme (legate de climă), dar veţi auzi mai multe despre soluţii", a adăugat el.

Evenimentul se va concentra anul acesta pe acţiunile pe care oamenii le pot întreprinde pentru a combate încălzirea globală, afirmă organizatorii.

De exemplu, primarul din Freetown, capitala statului Sierra Leone, va vorbi despre proiectul la care lucrează oraşul său de a planta un milion de copaci pentru a proteja pământul de inundaţii şi a absorbi dioxidul de carbon.

"Countdown" va dura aproximativ cinci ore şi va avea ca slogan: "Clima nu poate aştepta", a explicat Chris Anderson, preşedintele asociaţiei TED.

Pe lista invitaţilor se numără, de asemenea, preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, activistul Xiye Bastida, actorul Chris Hemsworth şi fostul vicepreşedinte american Al Gore.

Sute de mini-evenimente "TEDx" sunt planificate în întreaga lume pentru a încuraja acţiuni la nivel local.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Nici un gest sau vreo urmă de emoție din partea Adrianei Viliginschi la Curtea de Apel Alba Iulia. Ce spune avocatul său

Publicat

video: nici un gest sau vreo urmă de emoție din

Adriana Viliginschi, fosta concubină a omului de afaceri Adrian Kreiner, a ajuns joi 12 februarie la Curtea de Apel Alba Iulia. Aceasta a contestat arestarea preventivă în dosarul în care este acuzată că a ajutat-o pe Amiana Paștină să își omoare mama. 

Procurorii susțin că Adriana Viliginschi i-ar fi oferit suport moral înainte și după comiterea crimei. Drept urmare procurorii au cerut arestarea preventivă, iar magistrații Tribunalului Sibiu au admis în urmă cu câteva zile...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujul, în topul mașinilor cu probleme. Aproape 7 din 10 vehicule verificate de RAR aveau nereguli

Publicat

trafic spre floresti.jpeg






Situație alarmantă pe drumurile din Cluj. În urma controalelor efectuate de Registrul Auto Român în 2025, 67,8% dintre vehiculele verificate în județ prezentau neconformități tehnice sau probleme legate de acte.

Mai grav, aproape 8% dintre mașini au fost considerate pericol iminent de accident.

Aproape 200 de mașini, pericol iminent de accident în Cluj

În județul Cluj au fost controlate 2.587 de vehicule....

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Traficant de droguri de mare risc, prins de BCCO Alba Iulia. Ascundea ”marfa” în diferite obiecte pe care le trimitea prin curier

Publicat

video: acțiune de amploare a poliției, cu sprijinul sas, alba

Traficant de droguri de mare risc, prins de BCCO Alba Iulia: Polițiștii Brigăzii de Combaterea a Criminalității Organizate Alba Iulia - Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Sibiu, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Sibiu, au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc, în formă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șoferiță din Bistra, prinsă băută la volan. Este cercetată de polițiști

Publicat

politie e1556619188358.jpg

O femeie din Bistra este cercetată de polițiști după ce a fost prinsă în timp ce conducea sub influența alcoolului. 

Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 11 spre 12 februarie 2026, polițiștii Postului de Poliție Bistra au oprit, pentru control, pe DN 75, pe raza localității Bistra, un autoturism condus de o femeie, în vârstă de 38 de ani, din localitatea Bistra.

Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultând valoarea de 0,99mg/litru alcool pur în aerul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe