EVENIMENT
Rămășițe umane găsite într-un sac, într-o pădure, aproape de casa criminalului din Caracal. Dincă le identifică pe fete după luna în care le-a răpit
Se fac analize ale oaselor găsite în Caracal, la marginea unei păduri aflată la aproximativ un kilometru de casa lui Gheorghe Dincă, unde acesta a ucis-o pe Alexandra, tânără de 15 ani pe care a răpit-o după ce a luat-o la ocazie.
Citește și Cazul Crimelor de la Caracal: Dincă și-a recunoscut crimele abia după ce a discutat singur cu un polițist
Avocatul familiei Luizei, Tonel Pop, susține că părerea lui personală este că oasele găsite nu sunt ale Luizei. De asemenea, avocatul a mai spus că Gheorghe Dincă nu este sigur ale cui sunt rămășițele și că localiza fetele după anumite perioade din an.
”Părerea mea este ca nu este Luiza. Dincă nu știa să le identifice pe fete decât după luni, perioadele când au fost răpite”.
Citește și Anchetatorii crimei din Caracal au indicii legate de o a treia victimă a lui Dincă. Cercetări în alte 20 de dispariții suspecte
Singura certitudine până la această oră este că rămășițele umane au fost găsite într-un sac, la marginea unei păduri aflate la un kilometru de casa criminalului Dincă. Locația unde s-a găsit sacul a fost indicată chiar de Gheorghe Dincă, care a spus că a procedat în același mod cum a făcut și cu Alexandra.
Locația în care anchetatorii au făcut noi căutări, Gheorghe Dincă a fost adus sub escortă, a intrat în pădure, a vorbit cu anchetatorii, apoi, cu puțin timp înainte de ora 17.00, a fost condus de poliție spre locuința sa. Proveniența rămășițelor va fi stabilită prin expertiză. Tot luni după-amiaza, autoritățile au căutat mai bine de 4 ore, inclusiv cu detectorul de metale, telefonul Luizei despre care Dincă precizase că l-a aruncat în zona respectivă. Telefonul nu a fost găsit.
Gheorghe Dincă a mărturisit că le-a ucis pe Luiza Melencu și pe Alexandra Măceșanu, tânăra de 15 ani dispărută săptămâna trecută. Dacă în cazul Alexandrei sunt probe ADN care dovedesc prezența fetei în casa principalului suspect, în cazul Luizei, anchetatorii nu au avut până acum decât mărturia lui Dincă.
EVENIMENT
Bărbat din Blaj cu dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști. Ce s-a întâmplat
Un bărbat din Blaj s-a ales cu dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști.
Era băut și a fost dus la spital pentru stabilirea alcoolemiei, însă a refuzat recoltarea probelor biologice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 15 februarie 2026, în jurul orei 22:50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din municipiul Blaj.
În urma testării bărbatului, cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Distribuție Energie Electrică Romania (DEER) își schimbă sediul social într-o clădire modernă din Cluj-Napoca
Distribuție Energie Electrică Romania (DEER), parte a Grupului Electrica, anunță schimbarea sediului social al companiei, începând cu data de 5 februarie 2026, în conformitate cu Hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor DEER nr. 1/05.02.2026.
Reprezentanții companiei au precizat, în acest context, că sediul social al companiei se mută de la adresa strada Ilie Măcelaru nr. 28A, municipiul Cluj-Napoca,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Meteorologii anunță un nou val de frig. Avertizare Cod Galben ploi, ninsori și viscol în Alba și alte județe, până miercuri
Vremea se răcește din nou, iar în unele zone din țară va ninge. Meteorologii au emis luni dimineața noi avertizări de vreme rea, cu temperaturi scăzute, ploi, ninsori și intensificări ale vântului. În Alba este Cod Galben de precipitații însemnate cantitativ, strat de zăpadă, intensificări ale vântului și viscol, de marți dimineața până miercuri, la ora 14:00.
Potrivit ANM, luni (16 februarie) vremea va deveni rece în Moldova, iar marți și în regiunile sudice, astfel...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Care sunt principalele vulnerabilități ale economiei
Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Deficitele și datoria publică rămân principalele vulnerabilități.
Agenția de evaluare financiară Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea rapidă a datoriei guvernamentale, în pofida măsurilor de consolidare fiscală adoptate recent.
Potrivit agenției, apartenența la Uniunea Europeană...
Citește mai mult pe Alba24.ro

