Connect with us

EVENIMENT

Sebastian Ghiță este liber și se poate întoarce oricând în țară. Ultimul mandat de arestare a fost REVOCAT

Publicat

ghita
Foto: ph-0nline.ro

Ultimul mandat de arestare emis emis pe numele lui Sebastian Ghiţă a fost revocat de judecării  Curţii de Apel Ploieşti. Astfel că omul de afaceri se poate întoarce oricând în România.

Sebastian Ghiță este în acest moment liber, după ce ultimul mandat de arestare pe numele lui a fost desființat joi de judecătorii Curţii de Apel Ploieşti. Este vorba despre un dosar mai vechi de corupție în care fostul politician era cercetat.

„Admite contestaţia formulată de inculpatul Ghiţă Sebastian Aurelian împotriva încheierii nr.74 din 4 martie 2019 pronunţată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalul Prahova pe care o desfiinţează în totalitate şi rejudecând cererea inculpatului: În baza art.242 alin.1 cod proc.pen., admite cererea şi dispune revocarea măsurii arestării preventive a inculpatului, luată prin încheierea nr.98 din 15 martie 2017 a Trib.Prahova şi devenită definitivă prin încheierea din 3 aprilie 2017 a Curţii de apel Ploieşti şi în baza cărora a fost emis mandatul de arestare preventivă nr.2/UP/14 aprilie 2017 emis de Curtea de Apel Ploieşti. În baza art.275 alin.3 cod proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestui”, este soluţia magistraţilor, conform unui comunicat al Curţii de Apel Ploieşti. 

Soluţia pronunţată joi este definitivă.

Sebastian Ghiţă a plecat din ţară în noaptea de 19 spre 20 decembrie 2016 şi a fost prins la Belgrad în 14 aprilie 2017. Ghiţă avea permis de conducere şi buletin de Slovenia şi era împreună cu fratele său în momentul capturării.

Fostul deputat PSD a fost arestat de autorităţile sârbe timp de două luni pentru posesie de documente falsificate şi a fost eliberat pe cauţiune.

„Revocarea mandatului de arestare nu înseamnă achitare. Aşteptăm soluţiile definitive. Eu nu comentez situaţia altor persoane. Eu comentez situaţia mea şi vă spun că niciodată nu am discutat cu Sebastian Ghiţă despre extrădare. Nu am cerut bani nici de la el, nici de la alţii. Iar acest acuzaţii sunt fabulaţii şi sunt contrazise de comunicate oficiale”, a declarat fosta şefă a DNA, Laura Codruţa Kovesi.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Modificări la executarea silită: Ce se întâmplă dacă hotărârile judecătorești nu sunt puse în practică. Sancțiuni pentru datornici

Publicat

modificări la executarea silită: ce se întâmplă dacă hotărârile judecătorești

Modificări la executare: Sancțiuni aspre pentru debitorii care nu respectă hotărârile judecătorești și proceduri mai rapide.

O inițiativă legislativă modifică radical modul în care sunt sancționați debitorii care refuză să își îndeplinească obligațiile stabilite prin hotărâri judecătorești.

Proiectul, care a primit luni aviz favorabil de la Consiliul Legislativ, mărește considerabil penalitățile zilnice aplicate debitorilor. Totodată, prevede pași procedurali…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vineri: Vernisajul expoziției P.R.I.N.C.E., la Palatul Principilor din Alba Iulia. Ținute din a doua jumătate a secolului XVI

Publicat

25 octombrie: lansarea cărții „principii transilvaniei”, de teréz oborni, la

Vernisajul expoziției P.R.I.N.C.E., un eveniment care îmbină istoria vestimentară cu tehnologia modernă, va avea loc vineri, 28 noiembrie, de la ora 13:30, la Palatul Principilor din Alba Iulia.

Potrivit organizatorilor, vizitatorii vor avea ocazia de a admira, în premieră, patru replici fidele ale veșmintelor princiare purtate de figuri emblematice ale istoriei Transilvaniei.

Expoziția aduce în prim-plan două ținute din a doua jumătate a secolului al XVI-lea, aparținând…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Kurt Zouma, la un pas de despărțirea de CFR Cluj. Iuliu Mureșan: „Șansele sunt de 99% să plece”

Publicat

kurt zouma.jpg






CFR Cluj se pregătește să se despartă de fundașul francez Kurt Zouma, iar zilele sale în Gruia par a fi numărate. Anunțul a fost făcut chiar de președintele clubului, Iuliu Mureșan, care a explicat motivele care au dus la această decizie.

„Zouma este accidentat. Eu cred că este posibilă o despărțire la iarnă. Să vedem, trebuie să discutăm și cu el. Este foarte pozitiv, un băiat bun, dar noi avem nevoie…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Comunicat de presă: Ședință de Consiliu Local al municipiului Sebeș. Consilierii au de votat 18 puncte pe ordinea de zi

Publicat

comunicat de presă: Ședință de consiliu local al municipiului sebeș.

Viitoarea ședință de Consiliu Local a municipiului Sebeș va avea loc în data de 27 noiembrie 2025, 2025, începând cu ora 14:00, în sala de ședințe a
Primăriei Municipiului Sebeș situată în Piața Primăriei, nr. 1.

Pe ordinea de zi se află 18 proiecte.

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea actualizării dreptului de proprietate asupra imobilelor teren, înscrise în C.F. nr. 86355 Sebeș și C.F. nr. 85797 Sebeș, în favoarea Municipiului Sebeș, domeniul privat….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe