Connect with us

EVENIMENT

Un tigru de la o grădină zoologică din New York, testat pozitiv cu noul coronavirus

Publicat

Un tigru de la o grădină zoologică din New York a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, au anunţat duminică autorităţile guvernamentale americane, citate de DPA şi Reuters.

O femelă de tigru malaezian în vârstă de patru ani, al cărei nume este Nadia, se numără printre mai mulţi lei şi tigri de la Bronx Zoo care au dezvoltat tuse uscată, a precizat într-un comunicat Societatea pentru Conservarea Faunei Sălbatice, care administrează grădină zoologică newyorkeză.

Nu se cunoaşte modul în care virusul afectează alte specii. Felinele mari au prezentat o pierdere a apetitului, însă societatea a transmis că se aşteaptă ca toate animalele să se recupereze.

Femela de tigru a început să prezinte semne ale acestei maladii respiratorii la sfârşitul lunii martie, cel mai probabil în urma contactului cu un lucrător de la grădina zoologică, purtător asimptomatic al virusului, a indicat într-un comunicat Departamentul de Agricultură al Statelor Unite (USDA). Paul Calle, veterinar-şef la Bronx Zoo, a declarat pentru Reuters că nu este cunoscută identitatea angajatului care a infectat tigrul. „Este prima dată când oricare dintre noi şi de oriunde din lume ştie că o persoană a infectat animalul şi că animalul s-a îmbolnăvit”, a spus Paul Calle, adăugând că intenţionează să distribuie informaţia altor grădini zoologice şi instituţii.

Potrivit USDA, acesta este primul caz de infectare a unui tigru cu COVID-19, o boală care provoacă probleme respiratorii.

Grădina zoologică newyorkeză a fost închisă la jumătatea lunii martie, iar primul tigru a început să prezinte simptome în data de 27 martie.

Nu există dovezi care să sugereze că animalele pot infecta oamenii cu noul coronavirus, a precizat USDA, care a avertizat însă persoanele care prezintă această boală să limiteze contactul cu animalele de companie şi cu alte animale. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Restricții de circulație la Aiud, spre Ciumbrud. Se fac lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată. Atenționări pentru șoferi

Publicat

restricții de circulație la aiud, spre ciumbrud. se fac lucrări

Primăria Aiud anunță restricții de circulație rutieră înspre și dinspre localitatea Ciumbrud.

”În perioada 24 – 30 noiembrie 2025, circulația rutieră înspre și dinspre localitatea Ciumbrud va fi închisă la trecerea la nivel cu calea ferată de la intersecția străzii Gării cu strada Ion Creangă, pentru efectuarea unor lucrări de reabilitare a căii ferate.

Circulația rutieră se va desfășura pe ruta ocolitoare DJ 107E, str. Ostașilor, DN1 (către localitatea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Două ciocolate și un nes, furate din market-ul Carrefour din Carolina Mall, au dus la un dosar penal. Cum s-a terminat totul

Publicat

carrefour se pregătește să vândă toate magazinele din românia. ce

Doi bărbați din Alba Iulia, din cartierul Bărăbanț, au fost cercetați penal timp de mai multe luni, pentru două ciocolate și un plic de nes. Recent magistrații Judecătoriei Alba Iulia au dat o decizie în acest caz.

Mai exact, cei doi s-au ales cu dosare penale, în luna martie a anului 2025, după ce au ieșit din magazinul Carrefour din Carolina Mall fără să plătească trei produse.

S-a întâmplat în data de 11 martie 2025, în jurul orei 20.40. Atunci cei doi au intrat în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CERT Transilvania devine Moș Crăciun pentru 1.200 de copii din școlile de la munte și centrele de plasament din Apuseni

Publicat

shoebox apuseni.jpg






Asociația CERT Transilvania lansează și anul acesta campania „ShoeBox”, prin care copiii din zonele montane ale județului Cluj și din centrele de plasament din Jibou și Mănăstirea Dumbrava vor primi cadouri de Crăciun.

Organizatorii vizează să aducă zâmbete pe fețele a peste 1.200 de elevi din 15 școli izolate din zona montană a județului Cluj și din două centre de plasament.

Campania se adresează…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Precizările premierului Ilie Bolojan despre creșterea impozitelor pentru persoane fizice și reforma din administrație

Publicat

video: precizările premierului ilie bolojan despre creșterea impozitelor pentru persoane

Premierul Ilie Bolojan a făcut precizări, vineri, în conferință de presă, despre pachetul fiscal și reforma administrației publice. În ceea ce privește creșterea impozitului pe proprietăți la persoanele fizice, de anul viitor, acesta susține că măsura era necesară și explică motivele.

”Pachetul fiscal prevede din august o creștere a impozitului pe proprietăți la persoanele fizice, de la începutul anului viitor.

Această creștere era necesară pentru că aveam, raportat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe