EVENIMENT
FOTO: Un adolescent de 15 ani și doi adulți, răniți după impactul VIOLENT între două autoturisme, în Ialomița
Pompierii din Ialomița au intervenit, miercuri, la un accident rutier produs în municipiul Fetești, în care au fost implicate două autoturisme.
La locul solicitării, s-au deplasat de urgență trei echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanța SMURD, două echipaje ale SAJ Ialomița - Substația Fetești și un echipaj al elicopterului SMURD, venit în sprijin.

Din eveniment au rezultat 3 victime toate dintr-o singură mașină, doi adulți și un adolescent, din care una încarcerată.

”Șoferul autoturismului, a rămas prins între fiarele contorsionate ale mașinii, eliberarea lui necesitând efectuarea unor manevre de descarcerare din caroseria avariată. Acesta a fost extras și predat în stare gravă echipajului SAJ, fiind transportat la Spitalul Municipal Fetești. Celorlalte victime, pasagere spate, le-a fost acordat primul ajutor medical de echipajele de la locul intervenției, prezentau politraumatisme, ulterior minorul cu vârsta de 15 ani a fost preluat de echipajul SMURD și transportat la Spitalul Municipal Fetești, iar cea de a treia victimă, bărbat cu vârsta de 42 ani, a fost preluată și transportată pe calea aerului la o unitate spitalicească din municipiul Constanța”, au informat reprezentanții ISU Ialomița.

Militarii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiului la locul accidentului și la sablarea carosabilului.
EVENIMENT
O falsă călugăriță a ajuns în arest la Alba Iulia, pentru înșelăciune. Câți bani i-a luat unei tinere ca să-i dezlege farmece
O tânără care pretindea că este călugăriță la o mănăstire a ajuns în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Alba. Aceasta este cercetată pentru înșelăciune.
Cazul este investigat de polițiștii din Sibiu, care au reținut-o, cu mandat de aducere. Tânăra, de 23 de ani, din București, ar fi indus în eroare o sibiancă de 25 de ani. Aceasta din urmă i-ar fid at, în perioada 7-8 august, 3.500 lei pentru organizarea unor slujbe de dezlegare a farmecelor.
Tânăra din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Jandarmii din Alba, alături de comunitatea din Apuseni. Au dus pachete de sărbători pentru 20 de familii
Jandarmii din cadrul Detașamentului 4 Câmpeni al Jandarmeriei Alba au fost alături de comunitățile din zonele montane ale județului, de sărbători.
Au oferit 60 de pachete alimentare pentru 20 de familii aflate în nevoie.
Acțiunea s-a desfășurat în localitățile Scărișoara, Albac, Vidra, Avram Iancu, Mușca, Sartăș, Bistra, Roșia Montană și Lupșa.

Demersul a avut ca scop sprijinirea familiilor care se confruntă cu dificultăți, transmite Jandarmeria Alba.

Citește mai mult pe Alba24.ro
Cea mai mare spaimă a românului nu este că ar putea veni vreun război peste el. Să îi spulbere casa vreo bombă, să fie prins într-un schimb de focuri și să fie rănit sau chiar împușcat mortal.
Au mai fost războaie, poate se orientează și scapă de mobilizare, poate trece rapid de partea agresorului și nu va ajunge în prima linie pe front. Nu a fost niciodată să nu fie cumva.
Războiul nu pare ceva...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în Alba, în minivacanța de Crăciun 2025: mai frig, ninsori la munte. Prognoza meteo pe zile și localități, 25-28 decembrie
Vremea în Alba, în minivacanța de Crăciun 2025: iarna și-a intrat în drepturi încă din ajunul Crăciunului. După ninsorile de la Alba Iulia și din alte zone ale județului, ziua de Crăciun aduce vreme cu cer mai mult noros. Temperaturile vor fi de 3-4 grade, însă nopțile devin mai reci.
Minimele coboară la -3....-4 grade, iar la finalul săptămânii vor fi condiții de ger, cu până la -9 grade la munte.
În 25 decembrie, de Crăciun, la Alba Iulia vor fi maxime de 4 grade și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
